Kamery live
prognoza pogody

Samoloty amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej w Nowym Targu

Wyciszenie Włącz dźwięk

To dźwięk którego nie sposób porównać do żadnego innego wydawanego przez samolot bądź śmigłowiec. Od rana na nowotarskim niebie dostrzec można dwa zmiennopłaty V-22 Osprey. Amerykańskie maszyny na lotnisku używane są w celach szkoleniowych wojsk specjalnych.

W ubiegłym roku nowotarżanie mogli podziwiać jedną z tych niespotykanych maszyn, teraz na nowotarskim lotnisku pojawiły się dwie. V-22 Osprey to samoloty, których najbardziej charakterystyczną cechą jest możliwość poruszania skrzydłami i wirnikami. Złożenie ich zajmuje maksymalnie dwie minuty.

Wydają z siebie charakterystyczne donośne, tubalne brzmienie, które usłyszeć można w całym mieście. Zmiennopłaty, które zawitały dziś na nowotarskie lotnisko, według nieoficjalnych informacji wykorzystywane są do celów szkoleniowych przez wojska specjalne.

fot. Jakub Świst

Maszyna wykorzystywana jest w głównej mierze przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Zmiennopłat jest na tyle uniwersalny, że amerykańskie siły specjalne wykorzystują go zarówno do transportu żołnierzy, zaopatrzenia i wyposażenia. Co więcej, V-22 Osprey w marynarce wojennej służy również w celach ratowniczych, poszukiwawczych czy transportowych. Ze względu na zastosowane w nim technologię może startować jak śmigłowiec i osiągać prędkości porównywalne z samolotami. Dzięki temu wojskowi mogą nimi operować ze statków czy terenów przybrzeżnych.

Za zdjęcia przesłane do naszej redakcji dziękujemy Jakubowi Świstowi (zdjęcia wieczorne) oraz Tomaszowi Hajnosowi. Więcej zdjęć autorstwa pana Tomasza znajdziecie pod linkiem https://www.facebook.com/tomaszhajnosfotografia/.

/ps/

Piotr Starmach 20.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
dzik 08:04 22.02.2019

klimat panie wie pan co to ??? mi sie podoba :)

Krzysiek 17:50 20.02.2019

i po co ta debilna muzyka?? a może najprzyjemniejszy jest dźwięk tego samolotu ??

Zobacz również