Kamery live
prognoza pogody

Są plany budowy nowego kolumbarium

26 października 2022 10:38
Wyciszenie Włącz dźwięk

Na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu powstanie nowe kolumbarium. Prace są już na etapie uzyskiwania pozwoleń i uzgodnień, które – jeśli wszystko dobrze pójdzie – będą sfinalizowane do końca 2022 roku. Miejscem pochówku urn z prochami ma być stary, ceglany mur od strony ul. Szpitalnej, który zostanie przebudowany i odnowiony. Wytypowanie nowego miejsca do tego rodzaju pochówku zmarłych jest koniecznością – nisze w oddanym do użytku w 2017 roku kolumbarium, szybko zostały zapełnione i wykupione. 

-W bieżącym roku został zlecony projekt budowlany i uzyskanie pozwolenia na budowę nowego kolumbarium na starym cmentarzu – mówi burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – Został wytypowany odcinek muru ceglanego od strony ul. Szpitalnej. Ten mur jest niestety w złym stanie, w przeszłości fragment już ze względów bezpieczeństwa był rozebrany. Zaproponowaliśmy, aby – w ramach odbudowy tego muru – wykonać w nowym murze z czerwonej cegły, nisze na urny tak, aby to kolumbarium mogło powstać. 

Autorką projektu – podobnie jak w przypadku pierwszego kolumbarium jest architekt Agnieszka Rusnak. Prace są już na etapie uzgodnień z konserwatorem zabytków.

-Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków musi wyrazić zgodę na przebudowę tego muru i nową funkcję, jaką będzie pełnił. Mam nadzieję, że do końca tego roku uda się zakończyć etap uzgodnień i pozwolenia na budowę. Wtedy poznamy kosztorys i będziemy mogli myśleć o tym, żeby zabezpieczać środki na budowę tego kolumbarium, zapewne etapami – to duże przedsięwzięcie, a nie ma potrzeby, by od razu musiała być duża liczba nisz do pochówku urn. To kolumbarium, które zostało wybudowane kilka lat temu zostało zapełnione urnami, więc pora, żeby zorganizować kolejne miejsce dla wiecznego spoczynku urn z prochami naszych bliskich zmarłych – dodaje pan burmistrz.

os 26.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Kaja 17:27 26.10.2022

Super

Zobacz również