Kamery live
prognoza pogody

Ruszyły zapisy na 6. Bieg po Oddech. Bieg dla chorych na mukowiscydozę w dwóch odsłonach

26 marca 2021 16:51

Ruszyły zapisy na 6. Bieg po Oddech. Bieg dla chorych na mukowiscydozę w dwóch odsłonach. 6. edycja biegu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) odbędzie się wzorem ubiegłego roku w formule rywalizacji wirtualnej, ale organizatorzy planują także tradycyjny bieg ulicami Zakopanego.

Ruszyły zapisy na 6. Bieg po Oddech. Bieg dla chorych na mukowiscydozę w dwóch odsłonach
 • Zapisy ruszyły na stronie www.bieg.oddychaj.pl .
 •  Rywalizacja wirtualna będzie trwała od 19 marca do 29 sierpnia.
 • O ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli bieg uliczny odbędzie się 29 sierpnia.
 • Dochód z imprezy, jak zawsze, zostanie w całości przeznaczony na realizację celów statutowych PTWM.
 • Patronat honorowy nad wydarzeniem po raz kolejny objęli: Justyna Kowalczyk-Tekieli – mistrzyni
  olimpijska oraz Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, Leszek Dorula – Burmistrz
  Miasta Zakopane, Krzysztof Michałkiewicz – Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób
  Niepełnosprawnych.
 •  Tradycyjnie możemy liczyć na naszych partnerów – Sponsorem Głównym wydarzenia już po raz szósty
  został Santander Consumer Bank – bank od kredytów, Sponsorem Złotym – Nosalowy Dwór Resort & Spa,
  Sponsorem Wspierającym – Vertex Pharmaceuticals. Współorganizatorem jest jak zawsze MOSiR
  Zakopane.

Celem Biegu po Oddech jest pozyskanie środków finansowych niezbędnych do realizacji projektów pomocowych na rzecz chorych na mukowiscydozę oraz poszerzenie świadomości społecznej dotyczącej tej rzadkiej, ciężkiej i nadal nieuleczalnej choroby genetycznej.

– Wirtualna formuła wydarzenia, którą rok temu wymusiła sytuacja pandemiczna, dla wielu osób okazała się zaskakująco atrakcyjna. Mieliśmy uczestników zarówno z Polski, jak i zagranicy, którzy zechcieli wesprzeć nasza inicjatywę, a w normalnych okolicznościach być może nie byliby w stanie przyjechać do Zakopanego – mówi Waldemar Majek, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – W tym roku utrzymujemy rywalizację na odległość, ale mamy nadzieję, że uda nam się spotkać także na starcie w Zakopanem. W naszym zamyśle bieg wirtualny ma uzupełnić, a nie zastąpić bieg uliczny, gdyby jednak organizacja dużych wydarzeń sportowych była wciąż niemożliwa, ograniczymy się do rywalizacji na odległość – dodaje Majek.

Już podczas pierwszej edycji biegu, która odbyła się w 2016 roku, na starcie pojawiło kilkuset biegaczy z całej Polski. W kolejnych latach frekwencja systematycznie rosła, by w ostatniej, wirtualnej edycji w 2020 roku, osiągnąć liczbę prawie 1 500 osób.

-Każdy zakupiony pakiet startowy stanowi pomoc dla naszych podopiecznych – mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes PTWM – Dzięki uczestnikom Biegu po Oddech możemy finansować wiele naszych inicjatyw. Tak wiele przecież mamy do zrobienia! Rehabilitacja domowa, doposażenie wypożyczalni sprzętów do fizjoterapii oddechowej oraz rehabilitacji, wsparcie w zakupie leków, edukowanie i pomoc psychologiczna to tylko część działań które realizujemy już 34 lata.

Zapisy online już ruszyły na www.bieg.oddychaj.pl. Bieg został wpisany do Zakopiańskiej Ligi Biegowej – udział w biegu wirtualnym to 20 punktów w lidze. Udział w biegu w Zakopanem będzie premiowany według regulaminu ZLB. Na wszystkich uczestników tradycyjnie czekają profesjonalne koszulki biegowe i pamiątkowe medale, przy czym w tym roku dwa różne modele, w zależności od wyboru biegu. Dodatkowo uczestnicy biegu wirtualnego sami decydują o wyborze pakietów: podstawowy zawierający tylko medal lub premium z koszulką.

-Zapisujcie się wszyscy. Warto pomagać. Ja już nie mogę doczekać się biegu – apeluje i ogłasza Justyna Kowalczyk-Tekieli, która sportową inicjatywę pomocy chorym na mukowiscydozę wspiera od pierwszego Biegu po Oddech.

-Codziennie dorosły, zdrowy człowiek wykonuje ok. 18 oddechów w ciągu jednej minuty, co w skali doby daje ich prawie 26 000. Są jednak wśród nas osoby, które muszą walczyć o swój każdy oddech – to chorzy na mukowiscydozę – mówi Przemysław Kończal, Prezes Zarządu Santander Consumer Banku. – Z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą współpracujemy już 6 lat. Jestem dumny, że również dzięki naszemu zaangażowaniu po raz kolejny odbędzie się wydarzenie łączące zdrowy styl życia ze wsparciem działań dla osób dotkniętych tą ciężką chorobą. Pandemia nie odpuszcza i w sposób naturalny większość działań zorientowanych jest na walkę z koronawirusem, więc tym bardziej potrzebna jest dodatkowa mobilizacja do pomocy dla osób dotkniętych innymi chorobami. A więc do zobaczenia na wirtualnej trasie!

– Cieszy nas bardzo że Bieg stale się rozwija, uczestników przybywa, a my znowu możemy pomóc. Ja już trenuję z synem i zachęcam wszystkich do przebiegnięcia 5 km w dobrej sprawie – dodaje Wojciech Budzowski, dyrektor Generalny Hoteli Nosalowy.

Jak będzie wyglądał 6. Wirtualny Bieg po Oddech?

 • To uczestnik decyduje, gdzie i kiedy pobiegnie, byle miało to miejsce między 19 marca a 29 sierpnia 2021 r.  Dystans 5 km można przebiec lub przejść. Można też zabrać kije do nordic-walking. Impreza ma charakter charytatywny, więc rywalizacja ma drugorzędne znaczenie.
 • Rejestracja do biegu i zakup pakietów startowych odbywa się na stronie www.bieg.oddychaj.pl Wszystkim, którzy zarejestrują się do 31 maja pakiety startowe zostaną wysłane jeszcze przed biegiem. Pozostałe osoby otrzymają swoje pamiątkowe zestawy już po zakończeniu wydarzenia.
 • Po ukończonym biegu należy wejść na www.bieg.oddychaj.pl, gdzie znajduje się formularz do przesłania wyniku. Uzyskany wynik można wpisać tylko raz, najpóźniej do 29 sierpnia. Zgłoszenie musi być kompletne, zawierające zdjęcie lub zrzut ekranu z aplikacji, gdzie będzie widoczny dystans i czas przebiegnięcia oraz pokonana trasa. Wyniki biegu będą pojawiać się na bieżąco na stronie www.bieg.oddychaj.pl

Co z Biegiem po Oddech w Zakopanem?

 • Planowo bieg odbędzie się 29 sierpnia 2021 o godz. 9:00. Zapisy ruszyły 19 marca.
 • Tradycyjnie start i meta znajdować się będą w Parku Miejskim, a widokowa trasa przebiegać będzie ulicami, które wyznaczają 5-kilometrowy dystans.
 • Na terenie Parku Miejskiego Zakopanego zostanie również zorganizowane miasteczko biegowe, a w nim atrakcje dla każdego. 
 • W 2019 roku, w ostatniej edycji przed pandemią, wydarzenie wsparło 842 biegaczy. Mamy nadzieję, że w tym roku osiągniemy limit tysiąca zgłoszeń.

Jeżeli przepisy związane z zapobieganiem pandemii COVID-19 zostaną zaostrzone, uniemożliwiając organizację wydarzeń na świeżym powietrzu, pozostaniemy przy wirtualnej wersji biegu. Uczestnicy zakopiańskiego biegu będą mogli wówczas zdecydować o zwrocie lub przeniesieniu swoich pakietów na wirtualną edycję.

Więcej informacji na temat 6. Wirtualnego Biegu po Oddech znajduje się na stronie: http://bieg.ptwm.org.pl/.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok 2000 osób. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczepienie płuc. Jest to choroba nieuleczalna, ale wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie objawowe, fizjoterapia oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych. Obecnie na świecie są już najnowocześniejsze terapie działające na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzenie jej objawów. Są to leki, które zmieniają oblicze choroby – zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w konsekwencji wydłużają życie. Ten przełom w leczeniu niestety nie jest na razie dostępny dla chorych w Polsce.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Od ponad 30 lat niesie wszechstronną pomoc i wsparcie osobom chorym i ich rodzinom.

Justyna Kowalczyk od wielu lat aktywnie wspiera działalność Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Jej pomoc to zarówno, w miarę możliwości czasowych, bezpośredni kontakt z chorymi, poświęcanie prywatnego czasu na odwiedziny, rozmowę i dodanie otuchy pacjentom w trakcie leczenia, jak i bardzo wymierne wsparcie finansowe Towarzystwa. Justyna Kowalczyk skutecznie zachęca swoich sponsorów do zaangażowania się na rzecz chorych na mukowiscydozę i chętnie staje na starcie Biegu.

mat. nadesłany 

os 26.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również