Kamery live
prognoza pogody

Rusza pierwsza transgraniczna linia Polska-Słowacja

8 listopada 2019 01:13

Już w najbliższą sobotę rusza transgraniczna linia autobusowa łącząca Bukowinę, Zakopane i Kościelisko ze słowacką Orawą i Tatrami Zachodnimi. Będzie można nią dotrzeć m. in. na trasy rowerowe i rolkarskie Trstena – Nowy Targ i w Oravicach, do Zuberca, Doliny Rohackiej, w Góry Choczańskie, do Zamków Orawskich, czy Dolnego Kubina. Nowotarżanie, by skorzystać z tej oferty przewozowej, będą musieli podróżować z przesiadką. Najbliższy Nowego Targu przystanek transgranicznej linii znajduje się w Poroninie. 

Rusza pierwsza transgraniczna linia Polska-Słowacja

To ukoronowanie podejmowanych od dawna przez Województwo Małopolskie działań na rzecz uruchomienia regularnych połączeń autobusowych łączących przygraniczne tereny Polski i Słowacji. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca, firma EUROZEBRA sp. z o.o. z Katowic, realizować będzie przewozy na linii komunikacyjnej przebiegającej przez miejscowości: Bukowina Tatrzańska, Poronin, Zakopane (przejazd ulicą Powstańców Śląskich), Kościelisko, Witów i Chochołów. Każdego dnia do dyspozycji pasażerów będą po 2 kursy w każdym kierunku, a w sezonie letnim (od 20.06.2020 r. – 27.09.2020 r.) po trzy kursy. Firma EUROZEBRA zapewni także przez cały okres obowiązywania umowy dalszą podróż z/do Chochołowa na terytorium Republiki Słowackiej, aż do miejscowości  Dolný Kubín.

Umowę na obsługę regularnych połączeń autobusowych z prezesem firmy EUROZEBRA sp. z o.o. Peterem Jančovičem podpisał wicemarszałek Łukasz Smółka. Będzie ona obowiązywać do końca 2020 r. koszt przejazdu na całej linii wynosi 18 zł, jadąc do mniej oddalonych miejscowości słowackich zapłacimy odpowiednio mniej – wszystko zależy też oczywiście od tego, na którym przystanku wsiądziemy. 

– Ta linia to świetny przykład wspaniałej współpracy partnerów, począwszy od rządu, poprzez samorząd, aż po inicjatywę społeczną. Takich przykładów, zakończonych sukcesem jest bardzo mało. Małopolska jest pierwszym województwem, które będzie miało wojewódzką linię transgraniczną. To jest pionierskie przedsięwzięcie i nowość w Polsce – mówił podczas podpisywania umowy w dniu 10 października br. prezes Peter Jančovič.

– To projekt, w który jestem zaangażowany od kilku lat i mimo oporu podhalańskich samorządów w końcu się udało, z czego się bardzo cieszę – pisze w mediach społecznościowych Kuba Łoginow, koordynator Inicjatywy „Polska – Słowacja – autobusy”, od lat działający na rzecz uruchomienia transgranicznych linii – Słowacka Orawa to nie tylko góry. To trasy narciarstwa biegowego w Oravicach, które dzięki temu połączeniu będą zrobione. To trasy rolkarskie w Oravicach i Nowy Targ – Trstena. Dywersyfikacja turystyki, odciążenie Tatr. To miasta, zamki orawskie. To kontakty międzyludzkie. W końcu szansa, że mieszkańcy Zakopanego zaprzyjaźnią się z mieszkańcami Suchej Hory i Hladovki, będą się wzajemnie odwiedzać. Mała linia, a duży krok ku normalności.

Mimo wielu starań, a nawet wstępnych planów nie udało się przeforsować pomysłu utworzenia autobusowego połączenia Nowego Targu ze Słowacją. Według pierwotnych ustaleń, autobus miał jechać ze Stolicy Podhala w kierunku przejścia granicznego na Łysej Polanie i stamtąd do Popradu. Nowotarżanom dałoby to szansę dojazdu komunikacją publiczną do słynnej ścieżki w koronach drzew (Bachledka), czy na szlaki w Tatrach Bielskich.

źródło i fot.: UM WM, Polska-Słowacja-Autobusy/Facebook 

/os

 

os 08.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również