Kamery live
prognoza pogody

Rusza nowotarski Klub Senior +

W najbliższy czwartek – uroczyste otwarcie Klubu Senior+ w Nowym Targu. Umiejscowiony w świeżo odremontowanym lokalu przy Al. Tysiąclecia 42 (wejście od ul. Krzystyniaka) klub działa od początku stycznia i cieszy się zainteresowaniem. Pieniądze na remont lokalu udało się uzyskać miastu z rządowego programu. Na razie seniorzy integrują  się na przysłowiowych spotkaniach przy kawie, ale już wkrótce w klubie mają ruszyć zorganizowane zajęcia, na które również udało się uzyskać wysoką dotację z budżetu państwa. 

Rusza nowotarski Klub Senior +

Zajęcia wpisane będą w realizowany przez nowotarski MOPS program socjalny pod nazwą “Nowotarski senior”. Działania zaplanowane w ramach dotowanego z budżetu państwa projektu, zostały podzielone na tematyczne grupy: „Aktywny Senior”, „Świadomy Senior” oraz „Zdrowy Senior”. 

Wśród zaplanowanych aktywności znajdują się te standardowe – kurs samoobrony, warsztaty komputerowe, poradnictwo prawne, czy zajęcia ceramiczne, ale również wyjazdy integracyjne, wyjścia na imprezy kulturalne, zabawy okolicznościowe (Andrzejki), wieczory poezji , czy organizacja Nowotarskiego Dnia Seniora. W ramach promocji zdrowia w grupie wiekowej 60+, będą odbywać się zajęcia z dietetykiem, instruktorem fitness, rehabilitantem czy nordic walking. Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy prowadzone będą również pod kątem rozpoznawania objawów przedzawałowych, udarowych itp. Obiecująco zapowiada się część służąca poprawie wizerunku, zaplanowana pod nazwą “Wiosenne i okolicznościowe metamorfozy seniora – Piękno jest w nas”. Obejmuje ona spotkanie z kosmetologiem i fotografem.

Dodatkowo, jednym z zaplanowanych do realizacji działań w ramach „Nowotarskiego Seniora” będzie także zapewnienie nieodpłatnej pomocy pn. „Złota rączka” seniorom powyżej 60. roku życia, szczególnie osobom samotnym i niepełnosprawnym, a także prowadzącym jednoosobowe gospodarstwo. Zakres usług obejmować będzie drobne naprawy, niewymagające natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy lub uprawnień, i niepociągające za sobą dużych nakładów finansowych. Naprawy wykonywane będą tylko w lokalu zamieszkiwanym przez osobę, która ubiega się o pomoc.

Projekt ma przyczynić się do nawiązywania nowych znajomości oraz poprawy kontaktów między seniorami; wzrostu poczucia własnej wartości; poprawy samopoczucia; nabycia umiejętności organizowania czasu wolnego; tworzenia relacji międzypokoleniowych; nabycia wiedzy o swoich zasobach, uprawnieniach i możliwościach; nabycia wiedzy w zakresie swojego bezpieczeństwa i przeciwdziałania zagrożeniom. Planuje się objęcie projektem socjalnym 50 osób, natomiast w ramach „Złotej rączki” ok. 50 osób.

Partnerami projektu są: Gmina Miasto Nowy Targ, Caritas Archidiecezji Krakowskiej – Stacja Opieki w Nowym Targu, Stacja opieki „Totus Tuus” przy parafii im. Św. Jana Pawła II w Nowym Targu, lokalne szkoły (Licea Ogólnokształcące oraz Zespoły Szkół) i koła wolontariackie działające przy szkołach, Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Biblioteka Miejska, Uniwersytet III Wieku, Klub Seniora, lokalne parafie katolickie, przedszkole samorządowe w Nowym Targu.

/os

os 25.01.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
Adam Kwiatek 12:07 06.03.2019

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać członkiem Klubu Seniora w Nowym Targu ? Mój adres e-mail : [email protected]

Majka 10:31 26.01.2019

Jak to miło że napisaliście ten artykuł jak tylko wrócę do Polski to pójdę i z przyjemnośćią się zapiszę

j-53 06:40 26.01.2019

wszystko pięknie,tylko dlaczego reklamy przysłaniają tekst no i przy okazji zrobiliście darmowa reklamę Wojasowi!:)

Zobacz również