Kamery live
prognoza pogody

Rusza modernizacja linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. Na początek przetargi na dwa odcinki

10 lutego 2022 14:18

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz na odcinku Chabówka – Rabka Zaryte oraz bocznica Klęczany – Nowy Sącz. Efektem inwestycji będzie wznowienie połączeń pasażerskich na tej linii, a także zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. Inwestycja wpłynie także na atrakcyjność i rozwój ekologicznego transportu kolejowego w województwie.

Rusza modernizacja linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. Na początek przetargi na dwa odcinki

– Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć: dotrzymujemy słowa. Ruszają pierwsze przetargi na modernizację linii z Chabówki do Nowego Sącza. Jest to element większej całości, której częścią stanie się w kolejnych latach także nowa linia kolejowa Podłęże-Szczyrzyc-Tymbark/Mszana Dolna. To ważna inwestycja dla całej Małopolski, ale szczególnie istotna dla regionu Sądecczyzny, który w wyniku wieloletnich zaniedbań stał się wykluczony komunikacyjnie. Zmieniamy oblicze polskiej kolei i te przetargi są tego dowodem – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na stacji Rabka Zaryte dostępność dla wszystkich podróżnych zwiększy budowa przejścia podziemnego z windą. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni wymiana torów, nowe urządzenia sterowania, a także przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych. W Rabce Zdroju wybudowany zostanie wiadukt, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy i znacznie usprawni system komunikacji w obrębie ruchliwego skrzyżowania Zakopiańska – Podhalańska. Zarówno na stacji Rabka Zaryte, jak i przystanku Rabka Zdrój perony zostaną przebudowane i przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Na trasie między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem przebudowana zostanie stacja Marcinkowice oraz przystanki Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Wyższe perony oraz nowe przejścia podziemne, winda i dojścia ułatwią podróże oraz pozwolą na lepszy dostęp do kolei osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Inwestycja obejmuje tory i urządzenia oraz przejazdy kolejowo-drogowe i obiekty inżynieryjne. W Nowym Sączu planowana jest budowa dwóch wiaduktów: przy ul. Kolejowej/Zielonej oraz przy ul. Krakowskiej (os. Helena). Nowe wiadukty zastąpią dwa przejazdy kolejowo-drogowe i zapewnią bezpieczny ruch kolejowy i drogowy oraz usprawnią komunikację w mieście.

10 lutego 2022 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły łącznie cztery przetargi na kolejowe inwestycje w różnych częściach Polski. Ich łączna wartość to 4,6 mld zł. 

mat. prasowy 

os 10.02.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również