Kamery live
prognoza pogody

Ruch Obywatelski Nasze Miasto przedstawił kandydatów. Godność – to znaczy służyć ludziom

NOWY TARG. Ścianka zadrukowana logotypami Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Obywatelski Nasze Miasto i stylizowanym zarysem serca, girlandy kolorowych baloników, świetlne refleksy i ok. 100 osób na IX piętrze hotelu „B & B”. Konwencja programowa „burmistrzowskiego” ugrupowania była równocześnie prezentacją 27 kandydatów do funkcji radnego w trzech miejskich okręgach.

Ruch Obywatelski Nasze Miasto przedstawił kandydatów. Godność - to znaczy służyć ludziom

Optymistyczną atmosferę podkręcały energetyczne przygrywki, a prowadzenie konwencji powierzono doświadczonemu w roli konferansjera Marcinowi Kudasikowi, jednemu z kandydatów do Rady.

Chcemy, żeby stał się Nowy Targ jeszcze lepszym i bardziej przyjaznym miastem – mówił on. – Chcemy budować lepsze miasto z sercem dla Nowego Targu.

Klimat spotkania budowały na wstępie wiersz Wandy Szado-Kudasikowej i znamienny cytat z ks. prof. Józefa Tischnera:

Nie chodzi o honor ani nie chodzi o pychę. Chodzi o godność (…) a godność polega na tym, aby umieć z otwartym sercem służyć ludziom.

Wejście kandydata na burmistrza poprzedziły nie lada komplementy: – Uczciwy, pracowity, mądry, doświadczony, przygotowany, żeby służyć drugiemu człowiekowi, dobrze sobie radzący z odpowiedzialną służbą.

Komitet Nasze Miasto wspiera wieloletni wiceburmistrz Nowego Targu, potem nestor w Radzie Miasta – Jacenty Rajski.

Od 9 lat sprawujący władzę wykonawczą w mieście Grzegorz Watycha zaznaczał, że „nie jest się burmistrzem z własnych aspiracji”, bo w dużej mierze to zasługa grupy, która wspiera i doradza, a w jego przypadku łączy się to też ze wsparciem rodziny, zwłaszcza żony Anny, która do tej pory „nie powiedziała NIE”.

– Nie potrafię pracować do szesnastej – mówił burmistrz zdecydowany na ubieganie się o reelekcję. – Trzeba się było zmierzyć z nietypowymi zadaniami jakie przyniosły pandemia i wojna w Ukrainie, ale wiele jest jeszcze pomysłów, wiele rzeczy, które chciałbym spełnić.

Pół godziny z czasu tego spotkania miało być poświęcone na prezentację dokonań miasta w mijającej kadencji. Jednak by zrobić nawet pobieżny przegląd, potrzebne były jedna, a potem druga dziesięciominutowa „dogrywka”.   

– Nie było pewne, co z geotermią, a teraz jest to już temat realny – mówił lider Naszego Miasta. – Przygotowaliśmy dokumentację, jest porozumienie z gminą Szaflary. Wszystko po to, żeby Nowy Targ uniezależnił się od importowanych zasobów. Jesteśmy już blisko. Ekologia jest ściśle powiązana  geotermią. Efekty wymiany kotłów są mierzalne – z roku na rok zanieczyszczenie powietrza się zmniejsza. Dużo w tym zakresie zrobił MPEC. Cieszy nas entuzjazm, z jakim mieszkańcy czekają na przyłączenie do ciepła systemowego.

Na tę poprawę stanu powietrza pracuje i gazyfikacja rozległego terenu Niwy. 13 samorządów zrzeszonych w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym będzie wspólnie rozwiązywało problemy transportowe. Mieszkańcom służy PSZOK, który będzie jeszcze powiększony o edukację ekologiczną. Zmodernizowane i rozbudowane MCK stało się już de facto Podhalańskim Centrum Kultury, a bilety na organizowane w nim koncerty i spektakle rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Wkrótce będzie ono gościło wydarzenie takiej miary jak I Festiwal Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Zrewitalizowany dworzec PKP jest już chlubną wizytówką Nowego Targu, a ratusz czeka wkrótce remont elewacji. Systematycznie prowadzone są znaczące remonty i modernizacje na terenie Cmentarza Komunalnego. Lekkoatletyczne centrum, jakim jest Hala GORCE, dysponuje już hotelem o godnym standardzie. Wzbogacił się Nowy Targ o kolejne kilometry ścieżek rowerowych, miasteczko komunikacyjne, pumptrack, a Hala Lodowa zmieniła swoje oblicze dzięki Igrzyskom Europejskim. Lotnisko to nie tylko sporty powietrzne, bo też imprezy hippiczne. 

Wybudowane i zmodernizowane kilometry dróg, nowe miejsca postojowe, spadające zadłużenie miasta, coraz szersza oferta dla środowiska senioralnego, blok z programu Mieszkanie Plus i bliski już ukończenia blok komunalny – to kolejne hasła, które wizualizację znalazły w wyjątkowo obszernej „ulotce” – wydawnictwo finansowane ze środków KWW Nasze Miasto to 24-stronicowa gazetka z efektownymi zdjęciami i wizualizacjami na kredowym papierze, która trafi do sporej grupy mieszkańców. W niej też znalazł się cały program wyborczy ugrupowania.

Jednym ze sztandarowych jego haseł jest oczywiście Hala Widowiskowo-Sportowa na 5 tys. widzów, służąca całemu Podhalu, braciom Słowakom i innym turystom.

– Mam przekonanie, że – tak jak geotermia – ziści się – mówi kandydat „na bis”. – Jest program funkcjonalno-użytkowy, przygotowujemy się do tej inwestycji małymi kroczkami. A jeśli chodzi o cały nasz program – wiemy, ci chcemy zrobić, mamy kompetencje i energię.

W tych planach zawiera się także plan budowy obwodnicy północnej, biegnącej w pobliżu nowego szpitala.  

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

 

 

Anna Szopińska 15.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Asia 23:08 15.03.2024

Świetny program, jeszcze lepszy burmistrz ! Trzymamy kciuki !

Zobacz również