Kamery live
prognoza pogody

Rozwojowa OSP – ślubowania, medale, powiększone składy

11 lutego 2024 16:08

NOWY TARG. Remiza OSP na Kowańcu pękała  w szwach podczas sobotniego Walnego Zebrania. To już 143 rok działalności tej zasłużonej i dynamicznej jednostki. Były medale i odznaczenia, było też ślubowanie nowo nabytych strażaków ochotników oraz narybku Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Rozwojowa OSP – ślubowania, medale, powiększone składy

 Nowotarska OSP od lat przoduje w powiecie pod względem liczby akcji i interwencji. Na tle powiatu wyrosła też najlepiej wyposażoną w sprzęt. To efekt aktywności ochotników w pozyskiwaniu sponsorów, ale też wsparcia, jakiego udzielają im samorządy. Dlatego na Walnym Zebraniu prezes Henryk Wielkiewicz mógł powitać nie tylko komendanta powiatowego zawodowej straży – mł. bryg. Piotra Domalewskiego, ale też liczną reprezentację władz miasta z burmistrzem i wiceburmistrzem na czele, także przedstawicieli Rady Powiatu i Związku Podhalan. Goście specjalni to natomiast delegacja OSP z Mińska Mazowieckiego, jednostki z równie długą historia, zaprzyjaźnionej z nowotarską od trzydziestu lat.

Złoty Medal za zasługi dla Pożarnictwa odebrał Wojciech Wolski, Odznakę STRAŻAK WZOROWY – Adrian Skawki, a Odznakę „Za wysługę lat” – Adam Jędrol.

Szeregi OSP zasiliła podczas Walnego Zebrania piątka nowych druhen i druhów.

Ślubowanie składała również siódemka nowych członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ta reaktywowana 2022 w formacja, pod wodzą druhny Moniki Waligórskiej, to perełka w koronie nowotarskiej jednostki.

 – Na tę chwilę udało się nam zebrać ok. 30 dzieci – mówi Krzysztof Batkiewicz, jeden z opiekunów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. –  Na zajęciach praktycznie zawsze jest ich maksymalna ilość. One to bardzo lubią – jako formę oderwania się od dnia codziennego. Spotykamy się co czwartek w naszej remizie. Mamy swoją salę i tam potrzebne rzeczy. Zajmujemy się różnymi tematami, jest rysowanie, są gry, jest czas na wolnym powietrzu. W zeszłym roku udało się nam wystartować w zawodach sportowo-pożarniczych.  W tym roku spróbujemy skompletować cały tor do takich zawodów, żebyśmy już byli samowystarczalni i mogli dzieci profesjonalnie przygotować, startując już pełną parą

Dotacje pozyskane od miasta i z Komendy Głównej pozwoliły na umundurowanie całej Drużyny, a ma ona to szczęście, że może korzystać z całego bogatego osprzętowienia i środków transportu ochotniczej jednostki. Odwdzięcza się, uczestnicząc w patriotycznych uroczystościach i charytatywnych akcjach.

W listopadzie – dzięki sponsorskiemu wsparciu – udało się nowotarskiej OSP powiększyć swoje sprzętowe zasoby o gąsienice do quada, umożliwiające poruszanie się w warunkach zimowych, dwa aparaty ochrony dróg oddechowych i nowe węże do narzędzi hydraulicznych.

Teraz natomiast Jan Łapsa przekonał firmę Kegel-Błażusiak do zafundowania ochotnikom 20 specjalistycznych bluz.

(asz)

Anna Szopińska 11.02.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również