Kamery live
prognoza pogody

Rowerzyści, patrzcie jak jeździcie!

Wiosna w pełni – można przesiąść się na rowery. Tymczasem nowotarscy policjanci apelują do rowerzystów o zachowanie bezpieczeństwa na drogach publicznych.

Rowerzyści, patrzcie jak jeździcie!

Na pochwałę zasługuje ktoś, kto przesiada się z samochodu na rower. To decyzja, którą można odbierać jako wyraz dbałości o środowisko, promowanie zdrowego trybu życia czy nawet walkę z miejskimi korkami. Jednak w całej tej przygodzie warto pamiętać nie tylko o kulturze poruszania się na drogach publicznych, ale przede wszystkim – o bezpieczeństwie.

A statystyki Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wskazują jasno: Tylko w 2018 roku na terenie powiatu nowotarskiego doszło do 16 wypadków z udziałem rowerzystów. Aż w jedenastu z nich wina leżała po stronie samych rowerzystów. Tylko w czterech przypadkach za wypadek odpowiadał kierujący samochodem, natomiast w jednym – osoba piesza, która wtargnęła na jezdnię.

 – Wraz z rozpoczynającym się sezonem apelujemy do wszystkich rowerzystów o bezpieczne poruszanie się jednośladami – mówi nam mł. asp. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. – Szczególnie ostrożnym należy być w miejscach, gdzie ścieżki rowerowe przecinają się z drogami publicznymi. Rowerzyści muszą stosować się do znaków ustępu pierwszeństwa i zatrzymywać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Głównymi przyczynami ubiegłorocznych wypadków było wymuszenie pierwszeństwa przez rowerzystów bądź nieprawidłowe wyprzedzanie i skręcanie. Były również przypadki jazdy pod wpływem alkoholu – jedna z ostatnich takich sytuacji miała miejsce w Waksmundzie, gdzie pomiar alkomatem wykazał u rowerzysty 3,7 promila alkoholu we krwi.

Nietrzeźwy rowerzysta z ponad 3,7 promila

 – Prosimy, aby zwracać uwagę i reagować na widok osób pod wpływem alkoholu, które zamierzają wsiąść za kierownicę nie tylko samochodów ale również rowerów. Nietrzeźwi kierujący stanowią bardzo duże zagrożenie nie tylko dla siebie ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego – tłumaczy mł. asp. Dorota Garbacz.

Co więcej, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu od kwietnia realizować będą działania na terenie całego powiatu, które obejmą zarówno rowerzystów jak i pieszych. Celem akcji będzie zminimalizowanie wypadków do których dochodzi przy przejściach dla pieszych. Tylko w zeszłym roku na terenie Nowego Targu odnotowano 22 wypadki drogowe z udziałem pieszych, z kolei w całym powiecie nowotarskim czterdzieści pięć. W 27-iu przypadkach winnymi okazali się kierujący samochodami, a 18-u – piesi.

Zazwyczaj powodem zdarzenia okazało się nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, nieostrożne skręcanie i cofanie, a w przypadku winy pieszych – wtargnięcie na przejście dla pieszych tuż przed nadjeżdżający pojazd. Bilans okazał się zatrważający: Jedna osoba zginęła, trzydziestu zostało rannych. 

/ps, KPP Nowy Targ/

redakcja 01.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Podniwa 14:22 01.04.2019

Dobrze, że jeżdżą na rowerach. Ale kiedy widzę że ktoś przejeżdża na czerwonym albo jedzie pod prąd na jednokierunkowej to aż się we mnie krew gotuję. Się dziwić że potem są wypadki.

Kolarka 14:10 01.04.2019

A samochody przejeżdzające obok nogi ? Z prędkością oczywiście niedozwolona! Tylko u nas spotykam się z takim chamstwem w stosunku do rowerzysty. Pamiętać chyba NALEŻY ze odległość podczas wyprzedzania to min 1,5 metra od rowerzysty! Kierowca przejeżdżający tuż obok mojej nogi to poprostu morderca!

Zobacz również