Kamery live
prognoza pogody

Rodzicu, złóż wniosek o Dobry start do końca sierpnia

11 sierpnia 2022 14:40

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Rodzicu, nie zwlekaj i złóż wniosek o rządowe świadczenie „Dobry start” jak najszybciej. Tylko złożenie go do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

Rodzicu, złóż wniosek o Dobry start do końca sierpnia

1/3 sierpnia za nami, co oznacza, że coraz bliżej do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. To z kolei wiąże się z zakupami – zeszyty, przybory do pisania, piórniki, może nowy plecak czy buty sportowe – wydatków jest sporo. Program „Dobry start” to 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia, bez kryterium dochodowego.

– Gorąco zachęcam rodziców i opiekunów do wnioskowania o świadczenie „Dobry start” jak najszybciej. Złożenie wniosku do końca sierpnia to gwarancja otrzymania pieniędzy maksymalnie do 30 września – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak informuje szefowa resortu rodziny, większość rodziców i opiekunów już złożyła wnioski, a świadczenie przyznano ponad 3 mln dzieci. Wypłacono w sumie blisko 827 mln zł dla 2,76 mln uczniów.

– Rządowy program „Dobry start” to inwestycja w edukację. Wniosek może złożyć rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Co ważne, aby otrzymać wsparcie, nie trzeba spełniać żadnych warunków finansowych. Wyprawka należy się każdemu uczniowi bez kryterium dochodowego. Złożenie wniosku w ciągu najbliższych 3 tygodni daje gwarancję otrzymania 300 zł do końca września. W Małopolsce wypłacono prawie 73 mln zł na potrzeby blisko 243 tys. dzieci – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Co zrobić, by otrzymać świadczenie?

Wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem:

  • Portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS,
  • Bankowości elektronicznej.

Inwestycja w rozwój i edukację milionów dzieci

Z szacunków MRiPS wynika, że w tym roku świadczeniem Dobry start objętych będzie 4,4 mln uczniów. Łączna kwota wsparcia dla rodzin z tego programu w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.

– To wyrównywanie szans i inwestycja w rozwój i edukację dzieci. Program „Dobry start” już od 2018 r. stanowi ważny element polityki rodzinnej państwa – mówi minister Marlena Maląg.

Świadczenie wypłacane jest raz w roku dla uczniów rozpoczynających rok szkolny – do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24. roku życia.

Źródło: MRiPS

redakcja 11.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również