Kamery live
prognoza pogody

Rocznica urodzin więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

15 lutego 2021 13:34

W dniu dzisiejszym przypada rocznica urodzin dwóch mieszkańców powiatu nowotarskiego, którzy byli więźniami obozu koncentracyjnego Auschwitz. Poznajmy ich rysy biograficzne. 

Rocznica urodzin więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

122. rocznica urodzin Władysława Zabawskiego, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Władysława Zabawskiego. Urodził się 15 lutego 1899 roku w Rabce. Był urzędnikiem. Do KL Auschwitz trafił w transporcie z 26 czerwca 1941 roku. Skierowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego przez Sipo u. SD z więzienia Montelupich w Krakowie, trafia do piekła na ziemi. 50 mężczyzn skierowanych do obozu przez Sicherheitspolizei Sicherheitsdienst staje się numerami. Wśród nich znajduje się Władysław Zabawski, o numerze więźniarskim 17362. Najprawdopodobniej aż 24 więźniów z owego transportu zostało rozstrzelanych w żwirowni koło tzw. Theatergebaude 3 lipca 1941 roku. Była to jedna z większych egzekucji w żwirowni, w której stracono około 80 polskich więźniów. Śmierć poniósł również Władysław Zabawski.

113. rocznica urodzin Kazimierza Folgi, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Kazimierza Folgę. Urodził się 15 lutego 1908 roku w Spytkowicach. Był ślusarzem. Do KL Auschwitz trafił w transporcie z 11 lipca 1941 roku. Skierowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego przez Sipo u. SD z więzienia Montelupich w Krakowie, trafia do piekła na ziemi. 11 więźniów Polaków stało się od tamtego czasu numerami. Wśród nich Folga Kazimierz, który otrzymał numer 18044. Zginął 29 lipca 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

nadesłał Sebastian Śmietana

os 15.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również