Kamery live
prognoza pogody

Remont Pomnika Katyńskiego coraz bliżej. Wykonawca wybrany

25 sierpnia 2023 15:43

Urząd Miasta Nowy Targ wybrał wykonawcę, który zajmie się remontem Pomnika Katyńskiego oraz zagospodarowaniem przyległego terenu na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica.

Remont Pomnika Katyńskiego coraz bliżej. Wykonawca wybrany

Najlepszą ofertę złożyła firma KATANGA Sp. z o.o., która opiewa na 424 350 zł. Wykonawca zapewnia 3-letni okres rękojmi oraz gwarancji na wykonane roboty budowlane i wbudowane materiały.

Pomnik Katyński powstał na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica 8 w 1990 roku. Monument znajduje się w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby żołnierzy sowieckich, biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej, podczas II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu, w latach 80. mieszkańcy Nowego Targu stawiali krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez NKWD na mocy dekretu Stalina. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Na przestrzeni lat pomnik przeszedł wiele koniecznych napraw i modyfikacji. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia. To niezwykle ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Nowego Targu. Cyklicznie odbywają się tutaj uroczystości o charakterze powiatowym.

Projekt remontu Pomnika Katyńskiego został przygotowany przez Pracownię Konserwacji Zabytków „ARKONA” z Krakowa. Zgodnie z założeniami planów, monument wraz z przyległym do niego terenem ma stać się widoczny i rozpoznawalny jako symboliczne miejsce poświęcone ofiarom II wojny światowej, zamordowanym w walce o polską niepodległość. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie monumentu znajduje się kwatera żołnierzy sowieckich, która w 2015 roku została odnowiona przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypomnijmy, w ramach programu pn. Miejsca Pamięci i Trwałe Upamiętnienia w Kraju, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Urzędowi Miasta Nowy Targ dofinansowanie w wysokości 200 000 zł na remont i przebudowę Pomnika Katyńskiego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na Cmentarzu Komunalnym.

Źródło: Urząd Miasta Nowy Targ

 

ag 25.08.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również