Kamery live
prognoza pogody

Reforma systemu rekrutacji do wojska. Cel? Zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych

22 kwietnia 2022 19:22

Jutro, 23 kwietnia 2022 r. chodzi w życie ustawa o Obronie Ojczyzny, która w miejsce 16 Wojewódzkich Sztabów Wojskowych, 86 Wojskowych Komend Uzupełnień i Centralnej Wojskowej Pracowni Psychologicznej, uruchamia Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz 86 Wojskowych Centrów Rekrutacji. Wraz z 15 ośrodkami zamiejscowymi, CWCR będzie bezpośrednio podporządkowane Ministrowi Obrony Narodowej. W związku z powyższym budowana jest nowoczesna struktura, która będzie odpowiedzialna za zreformowany system rekrutacji. Ma on doprowadzić do podstawowego celu, jakim jest zwiększenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Reforma systemu rekrutacji do wojska. Cel? Zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych

fot. 11 MBOT

-To w najmniejszym stopniu zmiana szyldów i pieczęci ale przede wszystkim diametralna zmiana filozofii. Budujemy nowoczesną strukturę, która będzie odpowiedzialna za zreformowany system rekrutacji traktowany do tej pory marginalnie. Wychodzimy naprzeciw zmianom współczesności. Dotychczasowe rozwiązania były właściwe w swoim czasie, dzisiaj potrzebujemy nowych, bardziej ukierunkowanych na rekrutację do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w komunikacie nadesłanym przez WKU w Nowym Targu. 

Głównymi celami ustawy, która konsolidowała regulacje znajdujące się w kilkunastu różnych ustawach należy przede wszystkim należy:

  • wprowadzenie rozwiązań mających znaczący wpływ na zwiększenie  liczebności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • zmiany w ochotniczych formach służby wojskowej (likwidacja służby przygotowawczej, służby kandydackiej, okresowej służby wojskowej, czy Narodowych Sił Rezerwowych) i wprowadzenie na przykład aktywnej rezerwy i  dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej,
  • uelastycznienie zasad awansów w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
  • wprowadzenie dodatkowych regulacji dyscyplinujących, antykorupcyjnych i antynepotycznych,
  • uporządkowanie przepisów regulujących zasady pełnienia służby wojskowej,
  • utrzymanie doświadczonej kadry zawodowej w Siłach Zbrojnych poprzez wprowadzenie dodatku motywacyjnego.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Targu będzie miało swoją siedzibę w miejscu dotychczasowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu pod adresem: 

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Targu

Bór 10, 34-400 Nowy Targ

tel. 261 138 750

mail: [email protected]

www.wcrnowytarg.wp.mil.pl

os 22.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również