Kamery live
prognoza pogody

Ratownicy górscy na ratunek… rannemu psu

4 lipca 2019 12:35

Duży ruch turystyczny w Gorcach, na Babiej Górze czy w Beskidach oraz silne słońce. Ratownicy doradzają, aby przed każdą podróżą uzbroić się w filtry słoneczne czy napoje, jednocześnie opowiadają o ostatnich zdarzeniach, w których brali udział. A tych było sporo, począwszy od urazów skoków i złamań, poprzez zagubień, skończywszy na… ratowaniu psa.

Ratownicy górscy na ratunek... rannemu psu

W kronice Grupy Podhalańskiej GOPR czytamy:

“Fala upałów przetacza się także przez obszary górskie. Nawet w górach jest bardzie ciepło, a pokonanie zaplanowanej trasy jest wyzwaniem w pogodzie rodem z tropików. Zalecamy używanie kremów UV, nakrycia głowy i okularów słonecznych, do tego niezbędne jest spożywanie dużej ilości płynów. W górach ruch turystyczny duży, warunki do uprawiania turystyki dobre. W nadchodzącym tygodniu zapowiadane są silne burze – należy precyzyjnie śledzić prognozy.

25.06, wtorek
• Po godz. 11 zgłoszenie o wypadku w pobliżu Orlicy w Małych Pieninach- kobieta, uraz kończyny dolnej. Po dotarciu zespołu GOPR została udzielona pomoc (podejrzenie złamania), następnie transport do oczekującej w Szczawnicy karetki pogotowia.

26.06, środa
• Ratownicy interweniują raz- w godzinach popołudniowych udzielają pomocy pod Wysoką – turystka, uraz stawu kolanowego.

27.06, czwartek
• Po 13 GOPR otrzymuje nietypowe zgłoszenie- na Grzebieniu nad Rabką pomocy potrzebuje… ranny pies. Na prośbę Straży Miejskiej samochód GOPR pomógł ewakuować ranne zwierzę do schroniska.

28.06, piątek
• O godz. 9.28 zgłoszenie o wypadku na Śnieżnicy- 13 latka, poważny uraz kolana. Po dotarciu na miejsce wypadku i wstępnym zaopatrzeniu wezwano śmigłowiec TOPR celem ewakuacji (duża bolesność, długotrwały transport). Po zaopatrzeniu dziewczynka została podebrana windą przez śmigłowiec i dalej do szpitala.

29.06, sobota
• Po 13 za pomocą Aplikacji Ratunek GOPR udziela pomocy turystom, którzy zgubili się na szlaku czarnym z Klikuszowej na Turbacz. Dzięki Aplikacji udaje się wprowadzić ich na właściwą drogę.
• Po 14 ewakuacja turysty ze Śnieżnicy.
• W tym samym momencie wezwanie na Uklejną- kobieta uraz kończyny dolnej. Po dotarciu i zaopatrzeniu, przekazanie do karetki.
• Późnym popołudniem na Palenicy ratownicy udzielają pomocy dziecku, które złamało rękę.

30.06, niedziela
• Ratownicy interweniują tylko raz ok. 15 na górze Ciecień w koronach drzew zawiesił się glajciarz- na miejsce pomocy udziela Straż Pożarna oraz GOPR. Działania doprowadziły do uwolnienia poszkodowanego w dół.

W dniach 29-30.2019 ratownicy GP GOPR wraz z ratownikami ze Słowacji zorganizowali duże manewry ratownicze w rejonie Hali Krupowej. Scenariuszem zdarzeń był wypadek masowy w górach. W szkoleniu wzięli udział także: GOPR Beskidy, PSP Sucha Beskidzka, OSP Sidzina, OSP Stryszawa, OSP Bystra, GPR Myślenice”.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

/ps/

Piotr Starmach 04.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również