Kamery live
prognoza pogody

Ratownicy górscy i wodni ze wsparciem Małopolski

17 sierpnia 2017 17:19
Wyciszenie Włącz dźwięk

Wakacje to czas wzmożonej pracy dla ratowników górskich i wodnych. Wiele osób, korzystając z pięknej pogody spędza swoje urlopy na wędrówkach po górskich szlakach czy odpoczywając nad wodą. Dlatego grupy zapewniające bezpieczeństwo na małopolskich szlakach górskich i akwenach mogą po raz kolejny liczyć na pomoc Województwa Małopolskiego. Tylko w tym roku na zakup sprzętu i szkolenia dla ratowników przeznaczono 1 mln zł. Dotacje trafią do 14 grup z naszego województwa.

Umowy gwarantujące przyznanie dotacji przedstawicielom grup ratowniczych przekazał wicemarszałek Stanisław Sorys podczas spotkania w Klimkówce, gdzie stacjonuje Gorlickie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze. W spotkaniu uczestniczyła również radna województwa Barbara Dziwisz. Przyznane pieniądze ratownicy wykorzystają na utrzymanie gotowości, prowadzenie akcji ratowniczych, zakup sprzętu oraz szkolenia potrzebne do codziennej pracy. Dzięki temu jeszcze skuteczniej będą mogli dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski oraz turystów przebywających w górach i nad wodą.

– Samorząd województwa wspiera ratowników pracujących w górach i nad zbiornikami wodnymi od kilku lat. W tym roku przeznaczyliśmy na zakup sprzętu i szkolenia dla nich najwięcej w dotychczasowej historii konkursu – 1 mln zł. Nie mam wątpliwości, że te środki będą bardzo dobrze spożytkowane i przysłużą się nam wszystkim. Bo przecież zawdzięczamy ratownikom bardzo wiele. Mając świadomość, że w razie potrzeby przyjdą nam z pomocą, możemy czuć się bezpiecznie podczas wypoczynku – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys.

Dzięki wsparciu przyznanemu przez Zarząd Województwa Małopolskiego w sumie do ratowników pełniących swoją służbę w górach trafiło 680 tys. zł, z czego: po 250 tys. zł otrzymały grupy: krynicka i podhalańska GOPR. Dofinansowanie w wysokości 80 tys. zł trafiło do Grupy Jurajskiej GOPR. Po 50 tys. zł odebrali natomiast ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Z kolei ratownicy wodni z 9 grup otrzymali w sumie 320 tys. zł. Tarnowskiemu i sądeckiemu WOPR przyznano po 70 tys. zł. O 10 tys. zł odebrały WOPR: gorlickie i krakowskie. Wsparcie w wysokości 20 tys. zł trafiło do Wodnego Pogotowia Ratunkowego, a 10 tys. zł zasili budżety: Miejskiego WOPR w Oświęcimiu, Miejskiego WOPR w Chrzanowie, Fundacji Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych oraz Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej, oddział w Myślenicach.

Tegoroczna dotacja jest najwyższą, jaką Województwo Małopolskie przeznaczyło dla ratowników górskich i wodnych. W ubiegłym roku 12 jednostek podzieliło między siebie 800 tys. zł, a w poprzednich latach z budżetu województwa przeznaczano na wsparcie ratowników po ok. 300 tys. zł.

źródło: Biuro Prasowe UMWM

NT24TV 17.08.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również