Kamery live
prognoza pogody

Rabka – Zdrój w rejestrze zabytków? Radni proszą władze powiatu o interwencję

31 października 2020 08:33

Podczas ostatniej, zdalnej Sesji Rady Powiatu poruszona została m.in. głośna kwestia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego Rabki-Zdroju. Radni prosili władze powiatu o interwencję i zajęcie stanowiska w formie pisma lub rezolucji. 

Rabka - Zdrój w rejestrze zabytków? Radni proszą władze powiatu o interwencję

Interpelację w tej sprawie – na wniosek burmistrza Rabki-Zdroju – zgłosił najpierw radny Marek Szarawarski, prosząc władze powiatu o wsparcie mieszkańców i rabczańskiego samorządu w staraniach o zmianę lub wstrzymanie decyzji. Pomoc miałaby przybrać formę pisma do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie lub nawet rezolucji Rady Powiatu Nowotarskiego. 

-Propozycja obejmuje prawie 1/3 Rabki-Zdroju. W strefie tej znajdują się m.in. bloki i osiedla mieszkaniowe. Jest tam wiele budynków, w tym nowych, które nie przedstawiają żadnej wartości historycznej. Wpisanie ich do rejestru zabytków, a nawet sama decyzja o wszczęciu postępowania nakłada na nich różne obowiązki, np. różnego rodzaju prace budowlane będą musiały być uzgadniane z konserwatorem zabytków – argumentował radny. 

Radny Bartosz Leksander dodał, że na przedmiotowym terenie znajdują się także obiekty Powiatu Nowotarskiego: Teatr Lalek Rabcio, Muzeum Władysława Orkana, LO, czy DPS i tym bardziej władze powiatowe powinny interweniować w tej sprawie.

Wicestarosta Bogusław Waksmundzki zadeklarował w imieniu zarządu  przygotowanie stosownego stanowiska w tej sprawie.

Zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego Rabki-Zdrój podano w połowie października br. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie dr Monika Bogdanowska uzasadniała swoją decyzję m.in. w taki sposób:

Układ przestrzenny Rabki-Zdrój, na który składają się średniowieczy układ ruralistyczny dawnej wsi oraz układ urbanistyczny uzdrowiska, winien być objęty ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków. Przedmiotowe struktury przestrzenne są dobrze zachowane i czytelne, zatem są one “świadectwem minionej epoki”, w tym wypadku zarówno okresu średniowiecza, kiedy powstała wieś Rabka, jak i 2 połowy XIX wieku i początku XX wieku, kiedy wykrystalizował się układ urbanistyczny uzdrowiska. Ochrona wymienionych struktur, a w konsekwencji ich zachowanie dla kolejnych pokoleń leży w interesie społecznym ze względu na wysokie wartości historyczne oraz kulturowe. 

Historyczna zabudowa położona na terenie wskazanym do ochrony poprzez wpis do rejestru zabytków posiada wartości architektoniczne a co za tym idzie kulturowe. Należy stwierdzić, że tworzy ona „historyczny zespół budowlany”, który  powinien podlegać ochronie, a także opiece poprzez prawidłowo prowadzoną rewaloryzację.

Układ przestrzenny Rabki-Zdrój, biorąc pod uwagę wszystkie jego elementy jak i zabytkowa zabudowa zachowały do dziś swoje ponadprzeciętne wartości kulturowe, co przemawia za objęciem ochroną w formie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Ochrona ta ma na celu zahamowanie stale postępującego procesu destrukcji tego cennego zasobu kulturowego i pozwoli na jego zachowanie. Niniejsze postępowanie ma na celu ochronę układu urbanistycznego, zachowanie i rewitalizację budynków i obiektów o walorach historycznych, kulturowych i architektonicznych oraz podniesienie walorów przestrzeni publicznej dla mieszkańców i turystów.

Ochrona konserwatorska układu urbanistycznego miasta będzie polegała na ochronie właściwego rozplanowania zabudowy, brył i gabarytów oraz funkcji i dekoracji architektonicznych budynków z wyeksponowaniem ich charakterystycznych walorów stylowych i detalu architektonicznego. Ze względu na ochronę dekoracji architektonicznej termoizolacja w formie docieplenia styropianem dopuszczalna jest tylko w uzasadnionych przypadkach. Dopuszcza się wymianę stolarki okiennej i drzwiowej pod warunkiem odtworzenia w drewnie wymiarów, podziałów, profili, proporcji. Ewentualna nowa zabudowa, po winna być przede wszystkim o funkcji tradycyjnej, o wielkościach i proporcjach jak występująca w obrębie wpisanego układu urbanistycznego Rabki Zdrój.

Stronami postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego Rabki-Zdroju są właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości. Wszyscy mieszkańcy, którzy zamieszkują teren przeznaczony do ochrony konserwatorskiej mogą zgłaszać swoje uwagi na adres nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków do 6 listopada br. 

Centrum Nowego Targu w rejestrze zabytków. Będzie odwołanie od decyzji

os 31.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
Rabczanka 09:01 27.11.2020

Mysle że nic nie dzieje się bez przyczyny. Wiemy, że zdziwienie obywateli wyrażane było niejednokrotnie jak również sprzeciwy na rozpędzone procedury wydawane "lekko" przez tut władze dla różnego rodzaju budowli dużych, nie mających nic wspólnego z regionem, Wymieńmy tu chociaż stary dwór gdzie do tej pory straszy obrzydliwe, puste już na szczęście "pudło franc. marketu. Obok w sąsiedztwie stoi zabytkowy zachowany z czasów dworskich budynek mieszkalny a także resztki zabudowań gospodarczych. Aż się prosi by tam stworzyć wraz z lunaparkiem miejsce przystani dla dzieci, rodziców , wycieczek szkolnych itp. Zainteresowanie przyjezdnych jest b,duże. Nowy teatrzyk tuż przy murze zabytkowego kościółka . Nie trzeba być architektem żeby ocenić z marszu, że bryła ta nic wspólnego z terenem nie ma. Sama w sobie jest obrzydliwa. W Niedawno a nawet w tym roku podjęto próby wmontowania w tej okolicy 2 budynków o dużej kubaturze z maksymalnym rażącym wykorzystaniem powierzchni działek . Pytanie kto to robi??i dlaczego. My mieszkańcy odpowiadamy sobie że komuś zależy na zniszczeniu Rabki .Przypominam sobie aprobatę i żal wyrażone przez Starostę Nowotarskiego bezpośrednio do mnie, że obiekt taki w wypadku starej Organistówki nie powstał.Ludzie boją sie ograniczeń konserwatorskich , mamy złe doświadczenia ale może jest to skutek dotychczasowych destrukcyjnych dla środowiska decyzji władz , i jedyna obrona resztek (bo wiele zostało już zniszczone) regionalnych elementów Rabki.

Stan medes 17:14 01.11.2020

Nudzi się urzedasom i jakby niepatrzyc wpisują budynki kture. Nie maja wartości

Pipi 09:02 01.11.2020

Ja się pytam gdzie jakąś ekspertyza?

Zobacz również