Kamery live
prognoza pogody

Przyjaźń z Polską Macierzą Szkolną w Wuppertalu. Dwie polsko-niemieckie wymiany z udziałem „Metalki”

4 listopada 2022 10:15

NOWY TARG. Październik był dla 15 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Nowym Targu oraz ich opiekunów czasem wyjątkowo intensywnym. Przebiegł on pod znakiem dwóch projektów w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Realizujące je, Szkoła nawiązała współpracę z Polską Macierzą Szkolną w Wuppertalu.

Przyjaźń z Polską Macierzą Szkolną w Wuppertalu. Dwie polsko-niemieckie wymiany z udziałem „Metalki”

W pierwszym tygodniu października nasi przyjaciele z Niemiec zawitali na polską ziemię. Razem z uczniami „Metalki” zwiedzili m.in. Kopalnię soli w Wieliczce, Wawel i Stare Miasto w Krakowie czy Zakopane, gdzie rolę miejscowych przewodników pełnili uczniowie. Trudną i zarazem ważną lekcją historii był wyjazd do byłego obozu nazistowskiego w Oświęcimiu, poprzedzony warsztatami pt. „Auschwitz nie spadło z nieba”. Kolejne dni projektu to m.in. festiwal zawodów w „Metalce” – ukazanie w ciekawej formie oferty edukacyjnej szkoły – oraz poznawanie Nowego Targu: spacer po rezerwacie Bór na Czerwonem czy wizyta w Izbie Zimnej Wojny i Socjalizmu.

Dni  18 – 22. października były czasem rewizyty w Niemczech, gdzie młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w projekcie „Polacy w Niemczech”. Faktycznie pobyt w Nadrenii Północnej -Westfalii przybliżył nam blaski i cienie życia na obczyźnie. Uczniowie odwiedzili m.in.: Konsulat RP w Kolonii, gdzie dzięki życzliwości Konsula ds. Polonii zapoznali się ze strukturą i zadaniami tej placówki dyplomatycznej, parafię św. Antoniego w Wuppertalu, gdzie jest prowadzone duszpasterstwo dla Polaków, czy fabrykę części samochodowych w Remscheid – miejsce pracy wielu naszych Rodaków. Polacy w Nadrenii to również nasi piłkarze, którzy razem z Borussią Dortmund święcili wielkie sukcesy, a nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić arenę sportowych zmagań – Westfalenstadion.

Wizyta w Niemczech to przede wszystkim jednak kontakt naszymi przyjaciółmi i partnerami z Polskiej Macierzy Szkolnej. Uczniowie „Metalki” zapoznali się z funkcjonowaniem szkoły, jej zadaniami oraz z trudnościami, z którymi musi się mierzyć. Tłem wojaży, bez którego obraz naszego wyjazdu okazałby się niepełny, były nadreńskie krajobrazy i atrakcje turystyczne regionu: katedra w Kolonii, kościół mariacki w Dortmundzie, Muzeum Czekolady, najdłuższa linia kolei podwieszanej Schwebebahn w Wuppertalu czy panorama Renu z nadbrzeża oraz wieży telewizyjnej w Düsseldorfie.

O wielkich przeżyciach i wartości projektu, mogą świadczyć same wspomnienia uczniów:

Być Polakiem na obczyźnie nie jest łatwo. Aby móc poznawać polską kulturę i historię, zdecydowanie więcej trzeba się natrudzić. Czasami wymaga to od Polaków za granicą wiele więcej wysiłku i starań, ale mimo to nie zapominają kim są i za to należy się im ogromny szacunek.

/Kacper/

Z wymiany najbardziej zapamiętam dzień spędzony w Kolonii. To miasto bardzo miło mnie zaskoczyło swoimi atrakcjami oraz wyglądem. Miałem okazję poznać funkcjonowanie konsulatu, zobaczyłem niezwykłą katedrę, a także spróbowałem tam niemieckich specjałów: czekolady prosto z fabryki oraz niemieckiej kiełbasy – Currywurst.

/Łukasz/

Na wymianę warto pojechać gdyż jest to świetna okazja do tego, by spotkać nowych ludzi, zobaczyć nowe miejsca, skosztować nowego jedzenia, ale też poznać lepiej kolegów, z którymi chodzę już 4. rok do jednej szkoły oraz nauczycieli i dyrekcję, z którymi w szkole nie było do tej pory czasu na dłuższą i mniej formalną rozmowę.

Jest to też świetna okazja, by dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy i przełamać się w kontaktach międzyludzkich, by nie bać się zadawać pytań, gdy czegoś nie wiemy lub chcemy coś poznać. Na każde moje pytanie otrzymałem zawsze treściwą odpowiedź.

/Dawid/

Poznałem naprawdę ciekawe, fascynujące osoby, z którymi nie dość, że dalej mam kontakt, to jeszcze się fajnie dogaduję. Rozczarował mnie natomiast fakt, że nie można było przedłużyć wyjazdu o parę dni (może tygodni).

/Robert/

Na wymianę warto pojechać ze względu na nowe osoby, które mamy okazję poznać, jak i miejsca, które możemy zobaczyć, bawiąc się i ucząc jednocześnie. Z wymiany najbardziej zapamiętam wieczorne wyjście na miasto, jazdę Schwebebahn i przemiłe panie, które nas przyjęły i się nami zaopiekowały. 

/Asia/

Zaprzyjaźniłam się z wieloma wspaniałymi osobami – nie tylko z uczniami z niemieckiej strony wymiany, ale również tymi, którzy uczęszczają do naszej szkoły.

/Ania/

Najpiękniejsze zdjęcia mam z Kolonii, gdzie mieliśmy możliwość zobaczenia i zwiedzenia katedry, która na tle błękitnego nieba robiła niesamowite wrażenie. Podobała mi się również panorama miasta podziwiana podczas spaceru nadbrzeżem Renu.

/Kasia/

Najbardziej smakowało mi jedzenie w restauracji China City w Wuppertalu. Mogliśmy tam spróbować dosłownie wszystkiego: od słodyczy i lodów, po zebrę, kalmary i rekina. Pomysł tak egzotycznego miejsca, gdzie można jeść do woli,  jest świetny. Szkoda, że nie ma takich restauracji w Polsce.

/Adrian/

Kolegom i koleżankom z Niemiec zazdroszczę świetnych połączeń komunikacji miejskiej oraz międzymiastowej.

/Marcel/

W Niemczech zaskoczył mnie fakt, iż oddawanie butelek do specjalnych maszyn w sklepach jest takie łatwe i przyjemne, a przecież ma to ogromny wpływ na środowisko, ponieważ ogranicza zużycie plastiku.

/Piotr/

Projekt współfinansowano ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Tekst i fot. Zespół Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu

 

Anna Szopińska 04.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również