Kamery live
prognoza pogody

Przy szkole w Szaflarach – hala większa niż dla Podhala

Wyciszenie Włącz dźwięk

GMINA SZAFLARY. Początkiem Nowego Roku pierwsze uczniowskie grupy zaczną korzystać z potężnego obiektu, który powstał w miejscu starej sali gimnastycznej przy Zespole Szkoły Podstawowej im. Augustyna Suskiego w Szaflarach. Przebudowa i rozbudowa dała imponujący efekt w postaci wielofunkcyjnego centrum sportowo-szkolno-bibliotecznego wraz z salą teatralną.

Ta gabarytowa hala będzie znacząca nie tylko dla gminy, ale i dla całego regionu. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że i Kraków nie ma podobnej. Przesądzają o tym: nowoczesność, funkcjonalność, jakość projektu i wykonania oraz nasycenie elektroniką i multimediami. Trudno uwierzyć, ale z pozoru prosta kubatura kryje w sobie kilkadziesiąt kilometrów kabli.

Powstanie obiektu to efekt ogromnej determinacji gminnego samorządu i zewnętrznego wsparcia unijnymi środkami z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, konkretnie z funduszy przeznaczonych na rewitalizację.

– Na terenie gminy nie było do tej pory w gminie Szaflary nie było żadnej pełnowymiarowej hali sportowej, a potrzeby naszych nie tylko klubów sportowych, ale i dzieci były bardzo wielkie – mówi wójt Rafał Szkaradziński. – Dlatego w roku 2015 podjęliśmy decyzję o budowie pełnowymiarowej hali. W 2016 roku przystąpiliśmy do sporządzania wniosku o dofinansowanie z programu REWITALIZACJA. W 2017 r. złożyliśmy ten wniosek. Niestety, w pierwszym etapie Urząd Marszałkowski nasz wniosek odrzucił. Nie zgodziliśmy się z tym, napisaliśmy odwołanie, idąc wówczas z Urzędem Marszałkowskim do sądu. Przywrócono nas na listę, niestety, okazało się, że pieniądze zostały już wydane. Trafiliśmy na listę rezerwową. Po długich staraniach i wielu rozmowach z panem marszałkiem udało się przywrócić listę rezerwową z projektami i otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę tego obiektu.   


Lada dzień zakończą się odbiory i hala będzie dostępna nie tylko dla uczniów gminnych szkół, ale też dorosłych mieszkańców i klubów sportowych. Centralną część, czyli powierzchnię 2.100 metrów kwadratowych, zajmuje hala sportowo-widowiskowa, uniezależniająca już wszelkiego rodzaju imprezy, głównie artystyczne i folklorystyczne, od kaprysów aury. 820 metrów kwadratowych przeznaczono na siedzibę Gminnej Biblioteki, która zostanie tu przeniesiona z Urzędu Gminy oraz dla Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki. Przestronne, komfortowe sale lekcyjne wraz z zapleczem zaplanowano na powierzchni 650 metrów kwadratowych. Znajdują się tu sale: językowa, komputerowa, chemiczna, biologiczna i plastyczna.

Obiekt jest wyposażony w dwie windy i system komunikacji wewnętrznej przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część sportowa – oprócz szatni z sanitariatami i natryskami – dysponuje siłownią i salą fitness.

– Hala sportowa spełnia wszystkie najbardziej rygorystyczne wymogi rozgrywania zawodów na poziomie międzywojewódzkim i krajowym – zaznacza wójt. – Jej nawierzchnia jest najnowocześniejsza z dostępnych w tej chwili na świecie dla boisk do piłki ręcznej. Chodziło przecież o to, żeby nasze dzieci mogły grać we własnym obiekcie.

Szaflarską halę już wizytowali przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Ręcznej oraz Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie i są pod wrażeniem możliwości rozgrywania kilku meczów równocześnie. Będą ten obiekt polecać w swoich środowiskach, do rozgrywania zawodów rangi krajowej. We wszystkich dostępnych dla nich dyscyplinach mogą tu również rozgrywać zawody osoby niepełnosprawne, na wózkach. Podział na trzy niezależne boiska umożliwia przeprowadzanie lekcji wuefu lub zawodów szkolnych równocześnie dla trzech różnych klas lub grup.

– Bieżnia lekkoatletyczna oraz obiekt na zewnątrz – pełnowymiarowe boisko poliuretanowe – pozwalają większej ilości dzieci korzystać równocześnie ze sportowego zapleczadodaje Rafał Szkaradziński. – Samych szatni dostępnych będzie siedem. Siłownia i sala fitness będą służyć nie tylko szkole, ale wszystkim chętnym do korzystania a nich grupom.

Projekt hali był wielokrotnie przepracowywany i udoskonalany, by wyeliminować mankamenty, które dały o sobie znać w innych nowo powstałych obiektach tego typu. Krzesełka na galerii są identyczne z tymi, w jakie wyposażony został stadion w Katarze. Nie ma w hali sportowej – tak, jak jest większości obiektów – przeszklonej bocznej ściany południowej. Są tylko świetliki górne. Dzięki temu można w hali grać przez cały dzień bez konieczności zasłaniania okiem i doświetlania hali. Zmniejsza to koszty energii. Całkowite wygłuszenia poszczególnych stref obiektu umożliwiają organizowanie w nim kilku imprez rożnego rodzaju równocześnie bez wzajemnych zakłóceń.   

Osobne wejścia i zamknięcia wewnętrzne umożliwiają zupełne odrębne funkcjonowanie wydzielonych stref obiektu: szkolnej, sportowej, bibliotecznej, kulturalnej. Połączenie ze szkołą zapewnia bezproblemowe przemieszczanie się grup. Projekt przewidział też miejsca parkingowe.

Zaraz po uzyskaniu wszystkich pozwoleń na użytkowanie przeniesione zostaną tutaj Biblioteka oraz Gminne Centrum Kultury i Promocji.

– Koszt całości budowy wraz wyposażeniem to niespełna 12 milionów zł – podsumowuje wójt.

Zważywszy wysoką dotację, ekonomika przedsięwzięcia jest więc wyjątkowo korzystna.

(asz)

Fot. Paweł Kos, asz

 

Anna Szopińska 29.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

5 komentarzy
PAN 18:11 03.01.2023

W tych Szaflarach to mają życie! A nie, czekaj, popatrz na ranking jakości życia w gminach.

Osioł 05:44 30.12.2022

Strzał w 10 Nowy Targ wioską wtedy napewno wybudują lodowisko największe hi hi hi

Biołodunajcanin 15:03 29.12.2022

No jest przekozok, trzeba przyznać! Dobry gospodarz, pozazdrościć.

Obserwator 15:01 29.12.2022

Po co im prawa miejskie? Patrząc na to jak sobie radzą to może Nowemu Targowi nadać prawa wiejskie... Taki obiekt za 12 milionów, a remont MOK-u w Nowym Targu 40 milionów! Błahahahahhahahaha....

Osioł 14:22 29.12.2022

Pan Wójt jest niesamowity największa sala najgłębszy odwiert bohater narodowy szaflary rządzą ciekawe czy nadadzą im prawa miejskie .

Zobacz również