Kamery live
prognoza pogody

Przez kolejny miesiąc Polacy wracający z dalszych krajów będą musieli odbywać kwarantannę

Ogłoszona w środę decyzja o przedłużeniu kontroli na granicy nie zmienia nic w sprawie dotychczasowych zasad odbywania kwarantanny dla rodaków powracających do ojczyzny. To oznacza, że Polacy pracujący na terenie Austrii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Włoch czy innych krajów niegraniczących z Polską co najmniej do 12 czerwca będą musieli odbywać obowiązkową kwarantannę po przyjeździe do domu.

Przez kolejny miesiąc Polacy wracający z dalszych krajów będą musieli odbywać kwarantannę

Zdjęcie ilustracyjne/Nowytarg24.tv

Dzień, na który tysiące Polaków znajdujących się na obczyźnie wyczekiwało z nadzieją, nie przyniósł spodziewanego efektu. Rodacy pracujący na terenie Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Danii oraz Szwecji mogą przekroczyć polską granicę bez obowiązku odbycia dwutygodniowej kwarantanny. Polacy znajdujący się na terenie innych krajów już nie mają takiej możliwości. Wprowadzone w środę zmiany w żaden sposób nie dotyczą kwestii nakładania obowiązku izolacji domowej na powracających do ojczyzny.

Jak dowiadujemy się z informacji przekazanych przez Karpacki Oddział Straży Granicznej, rozporządzenie opublikowane w środę w Dzienniku Ustaw – poza wydłużeniem kontroli granicznej do 12 czerwca – nie zmienia właściwie nic w dotychczasowych kontrolach. A zatem Polacy w krajach takich jak Austria, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Chorwacja, Norwegia, Francja, Irlandia, Hiszpania, Finlandia oraz inne – chcąc wrócić do Polski przed 12 czerwca – muszą odbyć dwutygodniową kwarantannę domową.

Wracający z krajów sąsiednich muszą pamiętać, że do bezproblemowego przekroczenia granicy z Polską trzeba mieć ze sobą dokument poświadczający wykonywaną pracę na terenie danego kraju (np. umowa o pracę, tzw. gewerba lub zaświadczenie od pracodawcy) oraz dokument poświadczający nasze miejsce zamieszkania w Polsce (dowód osobisty, paszport, zaświadczenie o zameldowaniu z urzędu miasta bądź gminy). Po okazaniu strażnikom granicznym dokumentów rodacy wracający z Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Szwecji oraz Danii nie muszą przechodzić na dwutygodniową izolację domową.  Trzeba jednak pamiętać, że brak obowiązku kwarantanny przysługuje wyłącznie w przypadku przekraczania granicy samochodem. Powrót samolotem z jakiegokolwiek kraju – nawet sąsiadującego z Polską – będzie oznaczał nałożenie kwarantanny tuż po przylocie.

Więcej w sprawie dotychczasowych zasadach kontroli granicznych pisaliśmy TUTAJ (kliknij, aby zobaczyć!).

/ps/

Piotr Starmach 15.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

5 komentarzy
*ANONIM* 20:08 16.05.2020

Wielka bzdura... Albo wszyscy albo nikt... Śmiechu warte są te zasady ktoś ma w tym niezły biznes

Ziomal 14:04 16.05.2020

A jak to wygląda w sytuacji gdy po powrocie do kraju zrobię sobie test na obecność jeżeli wyjdzie negatywny też będę musiał odbywać kwarantannę?

Ziomal 14:02 16.05.2020

A co w sytuacji gdy po powrocie do domu zrobię sobie test i wyjdzie negatywny. Czy wtedy też będę musiał przechodzić kwarantannę?

Jaro. CH 06:33 16.05.2020

Tylko że ja nie widziałem się z dziećmi od 10 tygodni.

Ja 21:58 15.05.2020

A jesli przekracza sie granice busem np 9 osobowym czy kwarantanna obowiązuje przy wjeździe do Polski z Niemiec?

Zobacz również