Kamery live
prognoza pogody

Przedstawiciele MPEC-u spotkali się z mieszkańcami

16 czerwca 2018 00:33

Około 90 osób przybyło w czwartek po południu do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, by wziąć udział w spotkaniu przedstawicieli Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z mieszkańcami. Poświęcone było ono tematyce przyłączenia do sieci ciepłowniczej w kontekście jej rozbudowy w kierunku centrum. Nie brakło merytorycznych pytań, a zainteresowanie tematem można określić jako spore. W gronie mieszkańców znalazł się też burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Przedstawiciele MPEC-u spotkali się z mieszkańcami

Jeszcze przed wejściem na salę widowiskową, można było obejrzeć na żywo węzeł cieplny, zabrać ulotkę, zasięgnąć informacji u fachowca. Chętnych do bezpośredniego kontaktu nie brakowało też po spotkaniu – wielu mieszkańców było żywo zainteresowanych tematem, pytali o możliwość i techniczne warunki podłączenia, brali ze sobą ulotki i ankiety. 

Podczas ponad godzinnego spotkania, większość czasu poświęcona została na pytania od mieszkańców, na które odpowiadali prezes MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. Grzegorz Ratter oraz dyrektor techniczny MPEC-u Paweł Żukowski.  W ramach wprowadzenia, zaprezentowano film, zrealizowany przez Nowotarską Telewizję Kablową i krótko omówiono plany związane z rozbudową sieci, możliwe dzięki 10 mln dotacji z NFOŚiGW, oraz z docelowym wykorzystaniem geotermii.

-Ciepło geotermalne będzie w przyszłości dostarczane do naszej ciepłowni, następnie tam będą podnoszone parametry – wyjaśniał Paweł Żukowski. Da nam to możliwość kontroli cen ciepła. Jeżeli będzie zbyt wysokie, zawsze będzie źródło konwencjonalne, z którego będziemy mogli korzystać.  Wprowadzenie źródła geotermalnego nie wpłynie w żaden sposób na instalacje, nie będzie konieczności ich przerabiania ani w blokach, ani w budynkach jednorodzinnych, które mamy nadzieję podłączyć.

Zachęcano do wypełnienia ankiety, która MPEC-owi da rozeznanie, w którym kierunku rozbudowa sieci okaże się najbardziej opłacalna i realna, a dla mieszkańca nie skutkuje niczym, poza kontaktem z ankieterem Jakubem Kliszczem (również obecnym podczas spotkania przy stole prezydialnym). Podkreślano, jak ważne jest, by wypełnić ją rzetelnie i zgodnie z prawdą.

-Po zebraniu ankiet przeprowadzona zostanie analiza, w jakich kierunkach będziemy się rozwijać. Ilość ankiet z danego obszaru będzie miała zasadniczy wpływ na termin wykonywania danej inwestycji – mówił dyrektor Żukowski.

Podczas spotkania głos zabrali m.in. mieszkańcy Kolejowej, Na Równi – w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby MPEC-u, Ku Studzionkom i Ogrodowej, nieopodal SP nr 5, pytając o możliwość przyłączenia. Wiadomo już, że właśnie ulica Na Równi- na odcinku od Kopernika do Szaflarskiej – będzie realizowana jako jedna z pierwszych, już w przyszłym roku. Podobnie ul. Krzywa – jeszcze w tym roku mają być rozpisane przetargi na inwestycję w tych miejscach. Aż 1/3 mieszkańców ul. Na Równi zgłosiła akces, dzięki czemu już w 2019 będą mogli cieszyć się oni z sieciowego ciepła. 

-Będą naszymi emisariuszami – mówił prezes Grzegorz Ratter. Zachęcał też, by namawiać sąsiadów do zmiany, co zwiększy szanse na realizację inwestycji. Jako przykład podał skuteczność jednej z mieszkanek ul. Podtatrzańskiej.

Mieszkaniec ścisłego centrum miasta pytał o ceny ciepła w przypadku, gdy budynek częściowo pełni funkcje mieszkalne, a w części – usługowe. 

-Nie ma różnicy, czy ciepło jest na potrzeby indywidualne, czy na potrzeby działalności gospodarczej. Cena jest stała. Nie ma tu czegoś takiego, jak w przypadku ceny prądu przemysłowego – brzmiała odpowiedź.

Pytano też o to, czy w jednym budynku mogą być dwa liczniki (raczej nie, ale jest możliwość podliczników), o ceny wymiennika ciepła (ok. 7,5 tys. netto, z możliwością dofinansowania z Urzędu Miasta) i jego trwałość (min. kilkanaście lat bezawaryjnie) oraz o koszt podłączenia wewnętrznej instalacji (pionów) do nowego źródła ogrzewania (od 500/700 zł-1,5 – 2 tys. zł). W tym momencie jedynym kosztem, jaki musi ponieść odbiorca, jest właśnie ten ostatni. Na swój koszt musi też wykonać likwidację starego paleniska, co jest warunkiem otrzymania dofinansowania do wymiennika ciepła. Reszta proponowana jest mieszkańcom za darmo: przyłączenie budynku wykonywane jest przez MPEC z uzyskanej dotacji, a wymiennik ciepła do 8 tys. złotych refundowany jest przez miasto. 

“Jak to będzie wyglądało, ta geotermia?”

Choć większość zgromadzonych stanowili potencjalni odbiorcy indywidualni MPEC-u, na sali nie brakło pytania od mieszkanki bloków, zainteresowanej symulacją przyszłych cen ciepła, już po tym, jak MPEC będzie korzystał ze źródła geotermalnego.

-Mamy nadrzędnego regulatora – Urząd Regulacji Energetyki, on nam zatwierdza taryfę. Nasza firma jest bardzo dokładnie sprawdzana pod kątem tego, by nie przerzucać zbyt wielu kosztów na odbiorców – wyjaśniał dyrektor Żukowski, zapewniając o transparentności wszystkich kosztów MPEC-u – URE rzadko kiedy zgadza się na wzrosty rzędu 2-3%, trzeba mieć mocną argumentację, by się na to zgodzili. Nie mogę powiedzieć  Pani jaka będzie cena, bo to nie do końca od nas zależy, natomiast URE na pewno nie dopuści do tego, żebyście płacili gwałtownie więcej. 

Prezes Grzegorz Ratter podziękował mieszkance za to pytanie i zapowiedział, że planuje organizację spotkania z aktualnymi odbiorcami MPEC-u – mieszkańcami bloków.

-Docierają do nas te informacje, że Państwo się denerwują, zupełnie niepotrzebnie. Im większą liczbę odbiorców podepniemy, tym ceny ciepła będą korzystniejsze również dla Państwa. Absolutnie nie będzie takich sytuacji, o jakich słyszymy, na zasadzie: “Mieszkam w blokach, od lat płacę rachunki, dlaczego mam sponsorować podłączanie domków jednorodzinnych”? 

Prezes zapowiedział też, że już wkrótce na koszt MPEC-u w jednym z  bloków zostanie wykonana instalacja w celu zapewnienia jej mieszkańcom dostępu do centralnej wody użytkowej. Wstępnie koszt takiej usługi szacuje się na kwotę 19 zł/os. miesięcznie. 

Ankiety od mieszkańców będą przyjmowane do sierpnia 2018 roku. Już po wyborach planowana jest organizacja kolejnego spotkania MPEC-u z mieszkańcami. 

/os

Wbito symboliczną łopatę pod przełomową inwestycję MPEC-u

os 16.06.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również