Kamery live
prognoza pogody

Przed nami jesienne liczenie kozic w Tatrach

6 listopada 2023 08:58

Jeśli pogoda dopisze, już wkrótce odbędzie się jesienne liczenie kozic – informuje Tatrzański Park Narodowy. W akcji weźmie udział 70 osób po polskiej stronie Tatr oraz około 200 po słowackiej.

Przed nami jesienne liczenie kozic w Tatrach

Obserwatorzy zostaną podzieleni na małe zespoły i wyruszą do przypisanych im sektorów – jest ich 131, z czego tylko 35 w TPN.

– Obserwatorzy muszą wykazać się dużą uważnością. Lokalizację poszczególnych zaobserwowanych kierdli zaznaczają na mapie w dedykowanej aplikacji. Podają także strukturę wiekowo-płciową kierdla, o ile udało się ją rozpoznać oraz godzinę obserwacji, a także uwagi, które ułatwią eliminację błędu podwójnego liczenia- np. “o godzinie x kozice przeszły na drugą stronę grani” – informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Podczas akcji najważniejsze jest bezpieczeństwo spisujących oraz starania, aby nie zdublować tych samych kozic w dwóch rewirach.

– Ponadto, we wiosennym liczeniu kozic najważniejsza jest liczba ogólna kozic i ilość koźląt urodzonych na wiosnę. Z tych danych obliczany jest stosunek urodzin wyrażony w procentach (ilość koźląt tegorocznych do całej populacji). Z kolei w jesiennym liczeniu kozic najważniejsza jest liczba całej populacji kozic. Struktura płciowa i wiekowa oraz przestrzenna są informacjami dodatkowymi. Oba wskaźniki dają nam informację o stanie populacji kozic – wyjaśnia TPN.

Pracownicy parku przypominają, że podział na kozice polskie i słowackie jest całkowicie sztuczny. Duża część z nich przebywa w rejonie granicy państwowej i swobodnie ją przekracza.

– Dlatego liczenie kozic jest robione wspólnie ze stroną słowacką – i najistotniejszy jest łączny wynik dla całych Tatr. Wyników liczenia nie należy brać dosłownie, choć podawane są z dokładnością do jednej sztuki. Błąd oszacowania nie jest znany i może znacznie przekraczać 10% – informuje TPN.

Liczenie kozic ułatwia aplikacja. – Jest to rozwiązanie w technologii Esri. Wersja mobilna posiada bardzo ważny w naszych warunkach tryb offline. Składa się z mapy, na której zaznacza się lokalizację kierdla (na podstawie GPS – jeśli “wpadliśmy” na kozice) lub “z palca” – jeśli kierdel obserwujemy z daleka)  oraz formularza, w którym wpisujemy pozostałe informacje. Wszystkie dane (z obu stron granicy) rejestrują się w jednej warstwie GIS – wyjaśnia TPN.

– Po spłynięciu wszystkich danych następuje weryfikacja warstwy po obu stronach granicy, a następnie wspomniane uzgodnienie granicy. Po tych operacjach robi się podsumowanie, które daje ostateczny wynik liczenia. Warstwę GIS generalizujemy (na ogół jest to optymalizacja do skali 1:165 000 i 1:235 000), a następnie publikujemy w kwartalniku „Tatry”. Elektroniczną wersję mapy z wynikami liczenia znajdziecie na geoportaltatry.pl – informują pracownicy TPN.

Źródło: TPN

Fot. Celina Bryniarska, TPN

ag 06.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również