Kamery live
prognoza pogody

Przebudowa i rozbudowa dawnej oficyny hotelu Herza w Nowym Targu i utworzenie Muzeum Drukarstwa – miasto właśnie ogłosiło przetarg

18 czerwca 2017 19:45
Wyciszenie Włącz dźwięk

Gmina Miasto Nowy Targ ogłosiła przetarg na przebudowę i rozbudowę dawnej oficyny hotelu Herza w Nowym Targu i utworzenie Muzeum Drukarstwa. Projekt ten jest dofinansowany ze środków euroregionalnych.

Muzeum Drukarstwa ulokowane zostanie przy ul. Sobieskiego, co wymaga przebudowania piwnicy, rozbudowania i nadbudowania oficyny oraz częściowej przebudowy obiektów przy ul. Sobieskiego 4 i Rynek 6. Skąd pomysł, aby w Nowym Targu utworzyć tego typu muzeum? 

Miasto posiada c.k. austriacką maszynę drukarską – cenny dar Franciszka Józefa dla miasta. Muzeum Podhalańskie dysponuje też pokaźną kolekcją druków ulotnych. Pozwoli to już stworzyć ciekawą, multimedialną ekspozycję muzealną zlokalizowaną w odrestaurowanym obiekcie.

Tytuł projektu, w ramach którego projekt budowy Muzeum Drukarstwa zyskał dofinansowanie ze środków UE brzmi: „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”. Jednym z partnerów miasta jest słowacka Ludrova – historyczna miejscowość odległa zaledwie o 5 kilometrów od Rużomberku.

Całkowity koszt transgranicznego przedsięwzięcia sięga 2 milionów euro, z czego na polską stronę przypada 1 milion 60 tys. euro. Jest to równowartość ok. 4 milionów 200 tys. zł.

Wykonawca prac budowlanych wyłoniony zostanie po 6 lipca br. – do tego dnia można składać oferty.

Termin zakończenia prac planowany jest na 31 lipca 2018 roku. 

Szerzej na temat Muzeum Drukarstwa, jak również planowanego w dalszej kolejności Muzeum Kolejnictwa – w materiale video pod redakcją Anny Szopińskiej. 

fot. asz

NT24TV 18.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również