Kamery live
prognoza pogody

Promocja nowej książki Wojciecha Szatkowskiego “Narciarstwo Wolności”

16 marca 2023 20:09

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, w dniu 24 marca (piątek) o godz. 17.00, odbędzie się promocja nowej książki Wojciecha Szatkowskiego „Narciarstwo Wolności”. Jest to przewodnik skiturowy i wędrówkowy po polskich górach, o którym opowie jego autor. Na gitarze zagra Justyna Lasiak z Zakopanego.

Promocja nowej książki Wojciecha Szatkowskiego

Autor książki zabierze nas na spacer skiturowy po polskich górach. Poprzez śnieżne puchy pójdziemy na magiczny szczyt Bieszczadów – Matragonę (990 m), by zjechać jej stromą, wschodnią ścianą. Naszym celem będzie Turbacz (1310 m) – „gorczański gazda”, Gorc, Kudłoń, Lubań, a także diabelnie stroma Lackowa (997 m) w Beskidzie Niskim i skitura w stronę magicznego miejsca – cerkwi w Bielicznej. Odwiedzimy Góry Olbrzymie – Karkonosze – by wejść na nartach na Śnieżkę (1602 m), Łabski Szczyt, Szrenicę, a także Pilsko (1557 m) i inne atrakcyjne z punktu widzenia narciarstwa szczyty Beskidu Żywieckiego. Nie zabraknie w tej opowieści Tatr: zjazdu z Koziego Wierchu (2291 m), Niżnich Rysów (2430 m), Kopy Kondrackiej (2005 m) i Starorobociańskiego Wierchu (2176 m) a także na szczyt Magury Witowskiej (1232 m), z której widać Tatry jak na dłoni.

Przewodnik powstał na bazie zrealizowanego przez autora w latach 2017-2018 projektu „Narciarstwo Wolności”, w ramach którego w związku z rocznicą 100-lecia Niepodległości Polski zjechał na nartach ze 100 szczytów polskich gór. W przewodniku znajdziemy 120 zróżnicowanych tras skiturowych w polskich górach: 26 w Bieszczadach Wysokich i Zachodnich, 16 w Tatrach Zachodnich i Wysokich oraz na Podhalu, 12 w Gorcach, 10  w Beskidzie Niskim, 14 w Beskidzie Żywieckim, 9 w Beskidzie Śląskim, 5 na Magurze Witowskiej, 4 w Beskidzie Małym, 5 w Beskidzie Wyspowym, 3 w Beskidzie Makowskim, 3 w Beskidzie Sądeckim, 4 w Pieninach i Małych Pieninach, 4 w Sudetach i Karkonoszach. Są trasy łatwe, średnio trudne i kilka trudnych w Tatrach.

Ponadto autor podaje w przewodniku informacje o narciarstwie wędrówkowym i licznych możliwościach jego uprawiania na terenie Podlasia, Suwalszczyzny, Warmii, Mazur i Gór Świętokrzyskich. Książka posiada też poradnik dla początkujących skiturowców oraz słowniczek.

W przerwach podczas opowieści Wojtka zagra na gitarze i zaśpiewa Justyna Lasiak z Zakopanego. Gitarowe riffy i turystyczne piosenki to znakomita okazja, by ich posłuchać i wspólnie pośpiewać. Na koniec wieczoru Justyna zaprezentuje więcej utworów o górach, a jej występ będzie prawdziwą ozdobą wieczoru.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

os 16.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również