Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Profesor Gutfreund odznaczony Medalem Pamiątkowym Miasta Nowy Targ

27 lutego 2025 13:59

Profesor Gutfreund to fizyk teoretyczny, autor książek i publikacji, były rektor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Związany z Nowym Targiem, gdzie pracowali jego rodzice a rodzeństwo ukończyło gimnazjum.

Profesor Gutfreund odznaczony Medalem Pamiątkowym Miasta Nowy Targ

/fot. Urząd Miasta Nowy Targ/

25 lutego 2025 roku dr Krzysztof Trochimiuk – zastępca Burmistrza Miasta Nowy Targ – wziął udział w wykładzie prof. Hanocha Gutfreunda „Współpraca Alberta Einsteina z polskimi fizykami.”, który odbył się w auli Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład stanowił część wydarzeń towarzyszących publikacji książki „Maria Skłodowska-Curie – Albert Einstein. Listy 1911-1932”, która po raz pierwszy prezentuje korespondencję dwojga noblistów. W książce zawarto 32 listy, w których Einstein i Skłodowska-Curie omawiają swoje badania, sytuację nauki w Europie oraz kwestie związane z pomocą wybitnym uczonym. Publikacja została wzbogacona o tekst krytyczny oraz kalendarium życia Einsteina autorstwa prof. Gutfreunda.

Po wykładzie prof. Hanoch Gutfreund został odznaczony Medalem Pamiątkowym Miasta Nowy Targ, wręczonym przez zastępcę burmistrza dr. Krzysztofa Trochimiuka. Profesor Gutfreund otrzymał medal w uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o Nowym Targu – mieście, z którym związana była jego rodzina.
Profesor Hanoch (Henryk) Gutfreund urodził się w 1935 roku w Krakowie, ale rodzinnie związany jest z Nowym Targiem. Gutrfeundowie uchodzili przed wojną za jedną z najbardziej wykształconych rodzin. Dziadek profesora był cenionym adwokatem, mama – lda – absolwentką Wydziału Filozoficznego UJ, a ojciec prowadził manufakturę tekstylną przy ul. Krasińskiego.

Spośród sześciu rodzeństwa profesora, wszyscy ukończyli nowotarskie gimnazjum. Po wybuchu wojny, profesor wraz z rodzicami udał się do Lwowa, skąd później rodzina została przesiedlona na Ural oraz do Kazachstanu. Po wojnie powrócili na krótko do Krakowa, lecz ostatecznie Państwo Gutfreundowie opuścili miasto i w 1948 roku osiedlili się na stałe w Izraelu. Hanoch Gutfreund uzyskał stopień doktora z fizyki teoretycznej w 1966 roku na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a od 1985 roku jest profesorem tej dziedziny. Całą swoją karierę zawodową związał z tą uczelnią, pełniąc różne funkcje akademickie i administracyjne w Uniwersytecie – był kierownikiem Instytutu Fizyki, kierował Instytutem Studiów Zaawansowanych, a w latach 1992-1997 pełnił Funkcję Rektora. Jest również współinicjatorem i współzałożycielem Centrum Obliczeń Neuronowych.
Profesor regularnie odwiedza Polskę. W 2017 i 2022 roku, wraz z rodziną, uczestniczył w obchodach rocznicowych Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala w Nowym Targu.

/źródło: Urząd Miasta Nowy Targ/

Andrzej Lach 27.02.2025
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również