Kamery live
prognoza pogody

Problem z “Ludźmierską 29”

25 stycznia 2020 01:48

Temidy, Sądowa, a może Leśna? Z prośbą o podjęcie działań mających na celu zmianę nazwy ulicy, przy której leżą budynki sądu lub przynajmniej zmianę obowiązującej aktualnie numeracji, wystąpił do władz miasta prezes Sądu Rejonowego w Nowym Targu. Aktualnie, zarówno sąd, jak i prokuratura mieszczą się przy ul. Ludźmierskiej 29. Identyczny adres posiada szereg prywatnych firm i zakładów położonych na terenie byłego NZPS-u, m.in. Wojas, Janas, Demar, stacja paliw Orlen, czy park trampolin. 

Problem z

Numeracja i funkcjonowanie jednolitego adresu, które miały rację bytu w czasach istnienia kombinatu, aktualnie stwarza liczne niedogodności i problemy, szczególnie dla osób niebędących mieszkańcami Nowego Targu. 

“O ile samo dotarcie do sądu nie stwarza większych problemów, o tyle wiele osób ma kłopot z ustaleniem siedziby danej firmy i traci czas na jej poszukiwanie. Istnienie tego samego adresu nie licuje także z powagą sądu jako instytucji państwowej. Co więcej, zdarzało się, że osoby spoza Nowego Targu, zarzucały w sprawach toczących się przed tutejszym sądem, iż funkcjonowanie sądu i prywatnych firm pod tym samym adresem, może wskazywać na powiązania sądu i firmy, która była stroną w sprawie. Nie sprzyja to budowaniu wizerunku sądu jako instytucji dbającej w sposób bezstronny o interesy obywateli” – argumentuje wiceprezes Sądu Rejonowego dr Przemysław Mościcki w piśmie do burmistrza. Zwraca uwagę również na to, że sytuacja, w której różne firmy i instytucje posiadają wspólny adres jest sprzeczna z przepisami rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 9 stycznia 2012 roku, w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. 

Prosząc o zmianę numeracji budynków Sądu Rejonowego w Nowym Targu, wiceprezes sądu podsunął jednocześnie pomysł całkowitej zmiany nazwy ulicy, przy której znajduje się siedziba wymiaru sprawiedliwości, proponując dla niej trzy różne nazwy: Temidy, Leśna lub Sądowa. 

Radni zajmą się wnioskiem podczas najbliższego posiedzenia Komisji Rozwoju, gdzie mają wydać opinię w sprawie nadania nazwy dla ulicy. Być  może będzie to jednak okazja do dyskusji nad uporządkowaniem danych adresowych dla całego rejonu byłego kombinatu. 

/os

zdjęcia z drona – pk/arch. nowytarg24.tv

os 25.01.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również