Kamery live
prognoza pogody

PPWSZ od dziś ma swoją kaplicę

22 maja 2017 13:08

Dziś przed południem arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, dokonał aktu poświęcenia Akademickiej Kaplicy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i w obecności przedstawicieli lokalnych VIP-ów, odprawił w niej pierwszą Eucharystię. 

PPWSZ od dziś ma swoją kaplicę

Dzięki dzisiejszej uroczystości, nowotarska uczelnia staje się pierwszą państwową szkołą wyższą w powojennej Polsce posiadającą przyuczelnianą kaplicę. 

– W dniu dzisiejszym stajemy po raz pierwszy przy ołtarzu kaplicy, która będzie służyć społeczności akademickiej PPWSZ w Nowym Targu. Jest to pierwsza Eucharystia, uświęcająca to miejsce, które do tej pory zamknięte, od dziś staje się Domem modlitwy. Domem, którego Patronem zostaje Pier Giorgio Frassati, młody człowiek – Włoch, który ukochał Boga, ukochał góry, ukochał człowieka i życie. Wpisuje się zatem doskonale w nasz górski i akademicki pejzaż – mówił w przemówieniu rektor PPWSZ prof. nadzw. dr hab. Stanisław Gulak Przeżywamy dziś szczególne święto – młodej ale już bardzo profesjonalnej Uczelni z ogromnym potencjałem dla współczesnych i przyszłych pokoleń tego umiłowanego regionu i ludu, który jest semper Fidelis dla wiary, tradycji i wartości. Górale są dumni i niezłomni w kultywowaniu dobrze pojętego regionalizmu opartego na wierze Ojców.

W niewielkiej kaplicy na uroczystościach zgromadzili się proboszczowie nowotarskich parafii, podhalańscy parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele Związku Podhalan. Był obecny burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha i starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber. Ze względu na niewielkie rozmiary kaplicy, pozostali, równie znamienici goście, wraz z pracownikami i studentami uczelni oglądali bezpośrednią transmisję z wydarzenia na telebimach w auli uczelni. 

/os

NT24TV 22.05.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również