Kamery live
prognoza pogody

Pożyczki na start – wsparcie dla przedsiębiorców

19 grudnia 2016 22:18

Małopolska uruchamia w niespotykanej dotąd skali kolejny, obok dotacji, mechanizm wsparcia przedsiębiorców w ramach funduszy europejskich na lata 2014-2020.

Pożyczki na start - wsparcie dla przedsiębiorców

19 grudnia Zarząd Województwa Małopolskiego podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę, dzięki której na inwestycje oraz rozwój przedsiębiorczości zostanie przeznaczonych aż 600 mln zł. Pierwsze pożyczki trafią do małopolskich firm, samorządów oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w drugiej połowie przyszłego roku.

Małopolska jest 10. regionem, który przy współpracy z BGK uruchamia instrumenty zwrotne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

– Dzisiejsza umowa ma dla nas strategiczne znaczenie. Związujemy się na wiele lat z doświadczonym i profesjonalnym partnerem, co stanowi dla nas gwarancję najlepszego możliwego wykorzystania pieniędzy dla dobra Małopolan. Nasza współpraca jeszcze bardziej przyspieszy tempo wydatkowania funduszy z programu regionalnego i pozwoli na wprowadzenie na rynek nowych form wsparcia – pożyczek dla małopolskich firm, samorządów, bezrobotnych czy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – mówi Jacek Krupa, marszałek Małopolski. I dodaje: -Te pieniądze będą pracować przez wiele lat, służąc rozwojowi małopolskiej gospodarki. Nawet wtedy, gdy zakończymy realizację programu regionalnego.

Jak mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, w ciągu zaledwie trzech miesięcy zostało podpisanych 10 umów z województwami na kwotę ponad 5 mld złotych, a w przyszłym roku dołączą kolejne. – Współpraca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jest gwarancją skutecznej i sprawnej dystrybucji środków europejskich. W minionej perspektywie z zarządzanych przez BGK programów regionalnych skorzystało ponad 30 tysięcy przedsiębiorców i kilkaset samorządów – dodaje.

Zarząd Województwa wybrał 5 projektów, połączonych w jeden Zintegrowany projekt wsparcia instrumentów finansowych w Małopolsce, którego menadżerem będzie BGK. Dotyczy to dofinansowania w formie pożyczek na rozwój przedsiębiorstw, gdzie poziom dofinansowania może sięgać nawet miliona zł. Osobne pule środków zostaną przeznaczone dla nowych firm oraz tych już bardziej zakorzenionych na rynku.

Do 10 mln zł będą mogły pożyczyć spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na modernizację budynków, w tym na wymianę źródeł ciepła, również z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii. Tu okres spłaty zadłużenia może wynieść nawet 20 lat. Oszczędności na eksploatacji budynku, niski koszt pożyczki i długi okres spłaty mogą pozwolić mieszkańcom modernizować budynki bez podnoszenia składek na fundusz remontowy.

Osoby bezrobotne powyżej 30. roku życia będą mogły pożyczyć do 70 tys. zł na założenie własnej działalności gospodarczej. Natomiast na realizację projektów rewitalizacyjnych będą udzielane pożyczki w wysokości od 300 tys. do 15 mln zł.

Instrumenty zwrotne to dobra, a czasami jedyna możliwość wsparcia finansowego dla firm znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, które nie posiadają wymaganych przez banki własnych zabezpieczeń kapitałowych oraz wystarczającej historii kredytowej. Nowy instrument oferuje korzystniejsze warunki finansowania działalności gospodarczej, zwłaszcza w odniesieniu do nowo powstałych przedsiębiorstw (start-upów), większą dowolność w wydatkowaniu środków i najważniejszą korzyść czyli łatwość rozliczenia się z pozyskanej pożyczki.

Przedsiębiorcy, samorządy oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły zacząć korzystać z tych pieniędzy za kilka miesięcy, gdy BGK w przetargach wyłoni instytucje, które będą pełnić rolę pośredników finansowych.

 źródło: Biuro Prasowe UMWM, Departament Zarządzania Programami Operacyjnymi

NT24TV 19.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również