Kamery live
prognoza pogody

Powrót obelisku – z kieleckimi ułanami

13 listopada 2018 20:21

To była uroczystość bardzo kameralna, ale z wojskowym szykiem. Przywrócenie obelisku z tablicą przy Kopcu Wolności uświetniło przybycie reprezentacji kieleckich ułanów. Inicjatorzy postawienia obelisku zapraszają wszystkie organizacje i grupy patriotyczne do świętowania tu ważnych dla polskości dat.

Powrót obelisku - z kieleckimi ułanami

osadowiony na nowo, teraz już poza terenem zalewowym i z wszelkimi pozwoleniami, głaz z tablicą upamiętnia bohaterów wszystkich niepodległościowych zrywów i walk oraz poległych za Polskę, począwszy od powstania styczniowego.

Inicjatorzy i fundatorzy – czyli rodziny akowskie i nowotarski oddział Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK – mają nadzieję, że historyczne miejsce będzie odtąd jednoczyć nowotarżan i mieszkańców Podhala.

– To tutaj jest złożona ziemia z pól bitewnych polskiego oręża, ziemia ze szlaków bojowych II Brygady, z Katynia, z miejsca, gdzie śmiertelnie został ranny Kazimierz Pułaski – w Savannah, w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych, walcząc „za naszą i waszą wolność”. Niedaleko stąd, w 1913 roku, w gmachu „Sokoła”, przemawiał na wiecu Wincenty Witos – przypominał Tadeusz Morawa junior, pomysłodawca wniesienia obelisku. – Pomnik ten jest jedyną w NowymTargu inicjatywą upamiętniającą bohaterów w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości towarzyszyły dwie pamiątki: proporzec 27. pułku ułanów im. króla Stefana Batorego i oryginalny proporczyk 4. – nowotarskiego – batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Pojawiły się one dlatego, że jednym z inicjatorów obelisku jest Maciej Downar Zapolski, syn dowódcy tegoż 27. pułku, rotmistrza Zdzisława Nurkiewicza „Nieczaja”, który po wojnie ukrywał się i pracował na Podhalu.

Kolejny z inicjatorów, Marek Zapała, to bratanek dowódcy IV batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, kapitana Juliana Zapały „Lamparta”.

Kilkuosobowa reprezentacja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, stworzonego na bazie Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Kielcach, w barwach i pod znakami 27. Pułku ułanów im. króla Stefana Batorego, pod komendą Dionizego Krawczyńskiego, również przywiozła swój proporzec. Ale przede wszystkim zadała ułańskiego szyku, ustawiła wartę przy obelisku, pokazała paradną defiladę, przypomniała o kilkunastu żołnierzach Armii Krajowej Okręgu Kielce, oddelegowanych w czasie wojny do walki na Podhalu. Komendant Krawczyński został przez Macieja Downar Zapolskiego obdarowany albumowym wydawnictwem i uhonorowany Medalem 27. Pułku. 

Grupka inicjatorów upamiętnienia bohaterów walk i powstań głazem z tablicą, pragnie, aby to miejsce żyło i nabierało właściwej rangi. Już teraz apeluje do władz miasta o nadanie placowi przed Kopcem nazwy “Plac Niepodległości, ślebody i zadumy”.

/asz

os 13.11.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również