Kamery live
prognoza pogody

Powiat cieszy się z udanego roku

5 stycznia 2018 08:56

Rok wyraźnego rozwoju w wielu dziedzinach i wielu pomyślnie zakończonych inwestycji ma za sobą powiat nowotarski. Okazją do podsumowań i życzeń było Spotkanie Noworoczne w sali koncertowej Państwowej szkoły Muzycznej. Wręczono tam również siedem Medali Pamiątkowych Podhala i mnóstwo dyplomów za osiągnięcia sportowe.

Powiat cieszy się z udanego roku

Na zaproszenie starosty i przewodniczącego Rady Powiatu przybyli wójtowie i burmistrzowie, przedstawiciele służb powiatowych i rządowych, radnych wojewódzkich i powiatowych, parlamentarzystów, Związku Podhalan, GOPR-u, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Nowotarskiej Izby Gospodarczej, stowarzyszeń sportowych, przedsiębiorców, duchowieństwa. Artystyczną oprawę Spotkanie zawdzięczało wspaniale kolędującemu Chórowi „Adoramus” z Rdzawki pod dyrekcją Marcina Zborka oraz szerokiemu składowi zespołu „Krzesany” z Cichego, który nie tylko zauroczył tańcem i śpiewem, ale też wystawił jasełka w najstarszej formie, tzw. fedory.

Podsumowanie minionego roku przygotował starosta Krzysztof Faber, oceniając go jako rok, w którym powiat nadal się rozwijał i odnotował na swoim koncie szereg oczekiwanych inwestycji – zwłaszcza w dziedzinach oświaty i drogownictwa. Udało się zakończyć trwające latami budowy sal gimnastycznych przy szkołach ponadgimnazjalnych, jednocześnie podnosiła się jakość kształcenia. Ukończone zostały także budowa Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego i rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1.

Uskutecznił powiat szereg działań na rzecz niepełnosprawnych, przeciwdziałania bezrobociu i wykluczeniu cyfrowemu. Z 2-milionową ministerialną dotacją rozbudowuje się Teatr RABCIO. Dom Nauczyciela w Nowym Targu szczęśliwie przeszedł termomodernizacje, remont dachu i modernizację systemu grzewczego.

Powodów do zadowolenia było w powiecie więcej: 16-milionowym nakładem uruchomiony został w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym nowy, większy, nowocześnie wyposażony oddział kardiologiczny. W tym roku natomiast czeka Szpital gruntowna termomodernizacja.

Wiele się działo i w drogownictwie. Nowe mosty powstały w Skawie, Obidowej, Ponicach. Kosztem 23 milionów zł zmodernizowano powiatowe drogi w różnych częściach Nowotarszczyzny, m.in. w Nowym Targu, Rabie Wyżnej, Jabłonce, Ochotnicy Dolnej. Wszystkie te inwestycje odbywały się z udziałem gmin.

Powiat stawiła też na e-usługi, realizując np. projekt tworzący internetową bazę zasobów geodezyjnych.

Sukcesy na niwie sportu nieustannie owocują II miejscem w Małopolskim Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży.

Powiatowa kultura szczyci się imponującymi osiągnięciami licznych pracowni – plastycznych, muzycznych, szachowych – i dostępnością zajęć. Bogata w wystawy i publikacje działalność Muzeum im. Orkana w Rabce-Zdroju została uhonorowana brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Miniony rok w Teatrze RABCIO przyniósł 2 premiery i 213 spektakli. Dużym powodzeniem cieszyły się I Podhalańskie Targi Cieśli w Chochołowie.

O lepszej koniunkturze gospodarczej świadczy 20-procentowy spadek bezrobocia w stosunku do 2016 roku.

Były to tylko wybrane przykłady efektów dobrej roboty powiatowych placówek, za które starosta dziękował swoim pracownikom i służbom.

A ponieważ tradycją Spotkań Noworocznych w powiecie jest wręczanie Medali Pamiątkowych Podhala, przyznawanych za zasługi dla rozwoju regionu, szczególnie w działalności społecznej, kulturalnej, gospodarczej – starosta i wicestarosta wraz przewodniczącym Rady Powiatu wręczyli ich tym razem siedem.

Uhonorowani Medalami to:

Barbara Węglarz – dyrektorująca Muzeum Pienińskiemu w Szczawnicy od 2004 r. pasjonatka historii z etnograficznym wykształceniem, autorka licznych wystaw oraz wielu cennych publikacji poświęconych Szczawnicy

Zofia Zborek – długoletnia nauczycielka muzyki w Rabce i Rdzawce, inicjatorka powstania chóru mieszanego „Adoramus”, kierująca teraz Chórem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rabce-Zdroju

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, które w duchu miłosierdzia chrześcijańskiego prowadzi na terenie powiatu 3 Domy Zgromadzenia: w Lipnicy Wielkiej, Grywałdzie i Tylmanowej, niosąc posługę charytatywną, prowadząc katechizacje, świetlice i schole, pracując w służbie zdrowia

Tadeusz Błażusiak „Taddy” – mimo ogłoszenia w 2016 r. końca kariery – wciąż zawodniczo czynny zdobywca sześciu tytułów Mistrza Świata w SuperEnduro, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii enduro i trialu

Andrzej Jakubiec-Kubosek – znany w Polsce i za granicą muzykant, konferansjer, choreograf, działacz społeczny, cieśla, znawca kultury ludowej; wielokrotnie nagradzany za taniec, śpiew góralski, układy choreograficzne kierownik świetnych zespołów, takich jak: „Skalni”, „Budorze”, zespół im. Klimka Bachledy, a od 20 lat kierownik zespołu „Krzesany” z Cichego.

Góralski Zespół „Krzesany” z Cichego – grupa założona w 1996 r. z inicjatywy prezesa Związku Podhalan, uczestnicząca w wielu regionalnych imprezach i przeglądach, dziś z wieloma wysokimi nagrodami i wyróżnieniami na koncie, w tym z I miejscem w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych zdobytym podczas 43. Festiwalu w Zakopanem

Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej pod batutą kapelmistrza Mariana Sułkowskiego, której historia sięga jeszcze lat rozbiorowych, a odnosiła sukcesy w nowosądeckim przeglądzie „Echo Trombity”, koncertowała m.in. w Częstochowie, Licheniu i na Słowacji.

Życzenia mieszkańcom powiatu składała na koniec cała powiatowa ekipa, wraz z parlamentarzystami, „na scyńście, na zdrowie, na Tyn Nowy Rok” hojnie sypiąc owsem po głowach.

os 05.01.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również