Kamery live
prognoza pogody

Ponad 9 mln zł dla Nowego Targu. “Przeznaczymy te pieniądze na wydatki bieżące”

Rząd PiS przekazał 9,2 mln zł dla Nowego Targu. Środki te mają być rekompensatą za straty związane z obniżeniem wysokości PIT z 17 do 12 proc.

Ponad 9 mln zł dla Nowego Targu.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyznał 9,2 mln zł dla Nowego Targu w ramach przekazania dodatkowych środków na wsparcie samorządów. Subwencja uwzględnia przede wszystkim rekompensatę ubytku z dochodów PIT. Był to efekt ubiegłorocznej decyzji rządzących, którzy obniżyli wysokość podatku dochodowego z 17 proc. do 12 proc. Ulgi dla podatników trafiły rykoszetem w polskie gminy. Część środków z PIT trafia do budżetu państwa, a reszta – do władz lokalnych. To sprawiło, że stan finansowy samorządów mocno ucierpiał. 

 – Te dochody zostały obcięte, natomiast wydatki i koszty związane ze wzrostem cen były dla nas bardzo odczuwalne i odbijały się na naszych finansach. Dlatego decyzja rządu o rekompensacie dotychczasowych ubytków nas bardzo cieszy – przyznaje Burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha.

 

Ze względu na mniejsze dochody skarbnik miasta Nowy Targ musiała dokonać cięć przy projektowaniu budżetu na 2023 rok. Teraz – dzięki dodatkowym środkom z centrali – dotychczasowe braki w miejskiej kasie zostaną uzupełnione. To o tyle ważne, bo ostatnia decyzja polskich władz o likwidacji podatku od zakupu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego (podatek PCC) również wpłynęła na stan finansowy miasta. 

 – Wiemy jakie są ubytki w naszych dochodach z podatków dochodowych. Można powiedzieć, że straty te zostaną pokryte z uzupełniającej subwencji – dodaje Grzegorz Watycha. – Przeznaczymy te pieniądze na wydatki bieżące, co pozwoli pokryć nam koszty związane ze wzrostu płacy minimalnej czy kosztów energii.

Miasto Nowy Targ to nie jedyny samorząd, którzy otrzymał finansowe wsparcie z rządu. Gminy z powiatu nowotarskiego wraz ze starostwem nowotarskim otrzymały łącznie ponad 67 mln zł subwencji.

 

redakcja 08.08.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Szklana kula 05:55 10.08.2023

Najpierw ogołocili po cichu a teraz oddają w blasku chwały - koronkowa robota. Wybory niebawem.

Uju 08:38 08.08.2023

Czy Paluch przekazała tę wiadomość z mężem i dziećmi jako prawdziwa katoliczka

Zobacz również