Kamery live
prognoza pogody

Południowa obwodnica miasta – najwcześniej po 2020 roku

Ministerstwo Infrastruktury negatywnie rozpatrzyło złożony przed miesiącem apel Rady Miasta w sprawie podjęcia działań zmierzających do budowy tzw. południowej obwodnicy Nowego Targu, łączącej zakopiankę z dk 49, biegnącą ze stolicy Podhala w kierunku Jurgowa. “Realizacja przedmiotowej inwestycji będzie mogła być rozpatrywana nie wcześniej niż w następnej perspektywie finansowej po 2020 roku” – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa na apel Rady Miasta wystosowany podczas październikowej Sesji Rady Miasta na wniosek radnego Pawła Liszki. 

Południowa obwodnica miasta - najwcześniej po 2020 roku

Apel został przez Radę wystosowany do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka dokładnie 8 października 2018 podczas LIII Sesji Rady Miasta na wniosek radnego Pawła Liszki. Pismo zostało wręczone przez niego dzień później osobiście ministrowi Adamczykowi, jak również samemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, przebywającym akurat służbowo w Zakopanem. Argumentując wystosowanie apelu, radny Liszka przywoływał ten z końca 2016 roku, kiedy Rada złożyła podobny wniosek w sprawie budowy zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu, co finalnie przyniosło pozytywny skutek. W treści podjętego przez aklamację apelu Rady Miasta są wyrazy radości i wdzięczności za tę decyzję, jednocześnie jednak zwraca się uwagę na konieczność budowy obwodnicy. 

Trzeba mieć jednak na uwadze, że skutkiem lepszej dostępności regionu będzie zwiększone obciążenie ruchem odcinków dróg rozprowadzających ruch samochodowy w kierunku Szczawnicy, Białki Tatrzańskiej i Bukowiny poprzez już dziś zakorkowane Aleje Tysiąclecia, co spowoduje blokadę komunikacyjną znacznej części miasta. Aby dopełnić podstawowy układ drogowy zapewniający przeprowadzenie przez miasto ruchu tranzytowego konieczne jest wybudowanie południowej obwodnicy obok lotniska nowotarskiego łączącej drogę krajową nr 47 z drogą krajową nr 49. Ta nowa droga zapewni płynne połączenie z nowo budowaną obwodnicą Waksmunda – Ostrowska – Łopusznej w ciągu drogi wojewódzkiej 969 – czytamy w treści apelu. 

Minister w odpowiedzi na wniosek, zwraca uwagę przede wszystkim na to, że Program Budowy Dróg Krajowych określa priorytety inwestycyjne strategiczne w skali całego kraju, a nie regionu. 

“Ministerstwo, rozumiejąc sytuację na dk nr 47 oraz nr 49, musi mieć na uwadze potrzeby całego kraju, a te zgodnie z wnioskami i głosami, jakie do nas docierają są bardzo duże. W tym kontekście należy wyjaśnić, że ww. Program określa limit finansowy dla nowych, ujętych w nim zadań inwestycyjnych, na poziomie 135 mld złotych. Zgodnie z kosztorysami, wydatki na wybudowanie ich wszystkich sięgają prawie 200 mld złotych i aktualnie na realizację inwestycji umieszczonych w ww. Programie brakuje już około 65 mld złotych, nie mówiąc o kolejnych, nowych inwestycjach” – czytamy w odpowiedzi z Ministerstwa Infrastruktury. 

Skierowanie do realizacji rozbudowy “zakopianki” do Nowego Targu, określone zostało jako “wyraźne zaangażowanie Ministerstwa na rzecz poprawy warunków komunikacyjnych na Podhalu”, wspomniana jest też budowa ważnego odcinka drogi ekspresowej S7 koło Rabki. 

“Dalsze decyzje Ministerstwa Infrastruktury będą podejmowane w miarę postępu trwających prac, których rezultaty są obecnie trudne do przewidzenia, szczególnie w wymiarze finansowym. Realizacja przedmiotowej inwestycji będzie mogła być rozpatrywana nie wcześniej niż w następnej perspektywie finansowej po 2020 roku”  – informuje na koniec Jarosław Waszkiewicz, Dyrektor Departamentu Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury, 

/os

 

os 09.11.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
mieszkanie 14:17 09.11.2018

Się popisał Liszka jeden ! na szczęście mieszkańcy nie dali się nabrać temu Panu...

Zobacz również