Kamery live
prognoza pogody

Polsko-słowackie manewry służb ratowniczych (galeria zdjęć)

25 listopada 2017 17:41

W bazie Wodnego Pogotowia Ratunkowego w Mizernej miały dziś miejsce widowiskowe manewry służb ratowniczych, zarówno z polskiej, jak i słowackiej strony granicy. Akcja była częścią mikroprojektu "Tatry - Nasza Szansa", realizowanego przez stowarzyszenie Wodne Pogotowie Ratunkowe przy udziale słowackiego stowarzyszenia POLSKA ze środków EFRR Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 - 2020 za pośrednictwem Euroregionu Tatry. 

Polsko-słowackie manewry służb ratowniczych (galeria zdjęć)

Dzisiejsze manewry były widowiskowym podsumowaniem realizowanej od września 2017 części szkoleniowej, jaką udało się zrealizować dzięki pozyskanym środkom unijnym. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, zostało wyszkolonych bądź doszkolonych wiele służb z przygranicznego terenu Polski i Słowacji – GOPR, Horska Zachranna Służba, strażacy, Policja, ratownicy wodni. Łącznie – ponad sto osób z oby stron granicy podniosło swoje kwalifikacje dzięki udziałowi w szkoleniach. Były to kursy: kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratownictwa wodnego, sternika motorowodnego, pilarza (drwala – robotnika leśnego). W planie mikroprojektu jest też przeprowadzenie kursu instruktora narciarstwa. 

– Stwierdziliśmy, żeby na zakończenie tego wszystkiego sprawdzić zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, pozorując wypadek samochodowy przy jeziorze.  – mówi prezes Wodnego Pogotowia Ratunkowego Marek Jasiński.Dużo teorii – dobrze, jednak praktyka i symulowane akcje dużo lepiej przygotowują do pracy. Chodzi w końcu o to, żeby cały czas podnosić standardy ratownictwa. 

W ramach manewrów upozorowano wypadek samochodowy z wieloma poszkodowanymi, pożar samochodu i bazy ratowniczej. Wypadek zgłaszany był i koordynowany na wzór prawdziwej akcji, do której wezwano wszystkie niezbędne służby. W rolach poszkodowanych wystąpili wiarygodni, specjalnie ucharakteryzowani pozoranci. 

Projekt będzie realizowany do maja 2018 roku. 

NT24TV 25.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również