Kamery live
prognoza pogody

Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy

30 maja 2018 22:32

Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu realizuje mikroprojekt “Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Partnerem słowackim jest Obec Podbiel.

Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy

Jednym z etapów mikroprojektu były warsztaty ciesielskie, które odbyły się w dniu 29 maja 2018r. W warsztatach wzięli udział uczniowie oddziałów budowlanych z Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu oraz uczniowie ze Spojenej Szkoły z Niżnej na Słowacji. Młodzież uczestniczyła w wykładach na temat budownictwa regionalnego pogranicza polsko – słowackiego, które prowadzili Andrzej Jakubiec z Cichego oraz Stefan Pitoniak ze Słowacji. Po części teoretycznej młodzież udała się na plac do Podczerwonego gdzie na żywo majstrowie – cieślowie prezentowali techniki ciesielskie i pokazywali jak powstają elementy budynków drewnianych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak się robi węgły, jak składa się płazy i jak się buduje konstrukcję dachową domu tradycyjnego. Cieślowie pokazali jak się wykonuje ozdobne elementy domu góralskiego – sosręby i rysie. Warsztaty miały na celu poprawę świadomości odnośnie dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko słowackiego wśród młodzieży oraz promocję ciesielstwa jako zawodu.

Kolejnym etapem mikroprojektu będzie Wystawa Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy, która odbędzie się w dniach 10-12 sierpnia w Chochołowie, na którą już dziś serdecznie zapraszam.

mat. Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

os 30.05.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również