Polki Folki. Czerwone Korale & Future Fashion
Już 10 listopada br. w sali kongresowej Gerlach hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa w Zakopanem odbędzie się XII edycja Polki Folki.

Na wydarzenie zapraszają Fundacja Made In Podhale oraz Aneta Larysa Knap & Edyta Gąsior. Początek o godzinie 19:00. Wstęp wolny.
Czym wyróżnia się tegoroczna edycja Polki Folki? To będzie pokaz, który łączy regiony za pośrednictwem sznura czerwonych korali.
– Pokaz spektakularny i pełen inspiracji. Nasza pasja do mody połączy się z naturą i dziedzictwem Podhala. Dzięki Focus Stones nasz wybiegu bardzo was zaskoczy – jego elementy będą wykonane z prawdziwego kryształu górskiego. Taka aranżacja nie byłą do tej pory znana na skalę Europy. To będzie wyjątkowo barwne połączenie tradycji i nowoczesności, które tylko Polki Folki potrafi stworzyć – zachęcają organizatorzy.
– Nasze wydarzenie zgromadziło niesamowity skład projektantów mody oraz artystów różnego formatu. Będziecie mieli okazję zobaczyć nie tylko kolekcje inspirowane czerwonymi koralam, które łączą folk wszystkich regionów, także futurystyczną modę, która oczaruje Was swoją oryginalnością. Na scenie pojawi się teatr, występy wokalne oraz taneczne, a Goście będą mogli podziwiać także sztukę, rzeźby i malarstwo – dodają.
Partnerzy organizatorów przygotują również stoiska wystawiennicze, które będzie można odwiedzać od godziny 14:00.
Projektanci na wybiegu:
Sabina Rajchel – Absolwentka SAPU
Sabina Rajchel prezentuje kolekcję zatytułowaną “OLHA PARA MIM”, co po polsku oznacza “Spójrz na mnie”. Ta niesamowita kolekcja jest inspirowana azulejos, czyli ceramicznymi płytkami oraz graffiti, które często spotyka się w urokliwym mieście Lizbona. “OLHA PARA MIM” to zbiór projektów, które nie tylko intrygują, ale również przyciągają wzrok dzięki autorskim printom i wyrazistym kolorom tkanin.
Oliwia Krokosz – Absolwentka SAPU
Oliwia Krokosz zaprezentuje kolekcję “HORRENDUS”, która stanowi wyjątkową inspirację dla wszystkich. Ta kolekcja czerpie z tematyki kompleksów i wad ciała ludzkiego, które często starają się ukryć w pogoni za akceptacją otoczenia. Kolekcja “HORRENDUS” prezentuje autorskie printy, oryginalne formy, nadruki, guziki, lamówki oraz materiały stworzone na foliach do haftu. Cała kolekcja jest projektem autorki, a wiele materiałów wykorzystanych pochodzi z upcyclingu lub z drugiej ręki. Projekty Oliwii to nie tylko moda, to także przekaz, który mówi, że piękno tkwi w naszych indywidualnych cechach, a akceptacja siebie jest kluczem do prawdziwej pewności siebie.
Patrycja Plesiak – “Technological Frida”
Kolekcja “Technological Frida” autorstwa Patrycji Plesiak, we współpracy z TME, zyskała rozgłos podczas wyjątkowego pokazu podczas New York Fashion Weeki wywołała ogromne zainteresowanie mediów oraz krytyków mody. Recenzja w “Washington Square News” opisuje kolekcję SS24 jako psychodeliczny spektakl technikolorów, w którym wykorzystano światła LED i tkaniny ze stroboskopowym wzorem, inaugurując nową erę mody łączącej się z technologią. Twórczość Patrycji Plesiak została nazwana „hiper-nowoczesną”, a jej kreacje porównano do futurystycznych projektów science-fiction. Kolekcja zdobyła uznanie międzynarodowych magazynów, takich jak Elle Italia, Harper’s Bazaar Spain, włoska Amica, oficjalna strona New York Fashion Week i Guild Magazine. “Technological Frida” to nie tylko eksperymenty technologiczne, ale także hołd złożony kreatywności i kobiecości.
Magdalena Arłukiewicz & Jadwiga Możdzer – “Confessio Seculorum – Spowiedź wieków”
Kolekcja “Confessio Seculorum – Spowiedź wieków” autorstwa Magdaleny Arłukiewicz i Jadwigi Możdzer to wyjątkowy projekt Haute couture składający się z 12 unikatowych sylwetek i dodatków. Inspiracją dla tej kolekcji było nowożytne malarstwo gdańskie. Projekty w większości wykonane zostały ręcznie oraz z użyciem wydruków wizerunków dawnych gdańszczan udostępnionym przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Kolekcje uzupełniają ręcznie malowane portrety i wykonane maski, jako rekonstrukcje twarzy z portretu A. Mollera “Patrycjuszka Gdańska z 1598 roku. Maski zostały wyrzeźbione przez Tomasza Zabrockiego, malowane przez Pawła Karczewskiego Amelię Górską, Aleksandrę Sobiło.
Podkreślenie wartości i symboliki regionu kontrastuje z nowoczesnymi elementami w kolekcji, takimi jak architektoniczne korony i przepaski.Kolekcja “Confessio Seculorum – Spowiedź wieków” to wyjątkowy projekt łączący historię, kulturę i współczesność w wyjątkowy sposób.
Klaudia Klimas:
Kolekcja najnowszej twórczyni mody, Klaudii Klimas, to prawdziwa eksplozja przepychu, odwagi i wyjątkowości. Nazwa kolekcji doskonale oddaje jej charakter – ma ona wyraźnie zwracać uwagę odbiorców. Klaudia w tej pracy wykorzystała swoje ulubione, intensywne połączenie kolorów, czerwień i pomarańcz, uzupełnione błyszczącymi i wyrazistymi tkaninami. Nie zabrakło również przerysowanych akcesoriów i biżuterii, stworzonych we współpracy z marką ANUI. Projektantka podkreśla, że to jedna z jej najsilniejszych kolekcji, stworzona w chaosie i pośpiechu – ale właśnie taka miała być! Premiera podczas wydarzenia Polki Folki pozwoli ocenić, czy kolekcja spełniła to ambitne założenie.
Justyna Wesołowska:
Justyna Wesołowska, absolwentka SAPU i prezes Fundacji Artystycznej GA MON, to projektantka, stylistka i propagatorka kultury lasowiackiej. W swoich projektach artystycznie łączy materiały, tworząc stylizacje niebanalne w swojej oryginalności. Jest inicjatorką wydarzenia “Nadwiślański FashionWeek” i członkiem Klastra Lasowiackiego, który działa na rzecz promocji tej kultury. Głównym celem marki Justyny jest ocalenie kultury ludowej, zwłaszcza lasowiackiej, od zapomnienia. Jej kolekcja jest pełna haftów i nadruków lasowiackich, a serce, które jest jej symbolem, kryje w sobie piękną legendę o miłości, nadziei i wierzeniach. Justyna Wesołowska pragnie rozkochać Polskę w tej kulturze poprzez swoje projekty modowe.
Jolanta Nierodzik
Jolanta Nierodzik to projektantka, która przedstawi swoją kolekcję “Podlaskie szepty” pragnie przybliżyć dziedzictwo kulturowe województwa podlaskiego. Jej kreacje, zainspirowane tradycyjnymi strojami Podlasia, niosą ze sobą unikalne motywy kwiatowe ze zbiorów muzealnych Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Kolekcja ta łączy mody współczesnej z elementami folkloru, nadając nowy wymiar dziedzictwu kulturowemu. Wydarzenie “Polki Folki” stwarza doskonałą okazję do pokazania regionu i promocji tradycyjnych strojów Podlasia na szerokim forum.
Mat. prasowy
Komentarze