Kamery live
prognoza pogody

Policjanci z głośników zamontowanych na radiowozach apelują o pozostanie w domach

26 marca 2020 16:50
Wyciszenie Włącz dźwięk

Dla wielu z mieszkańców Nowego Targu mogło to przypominać sceny rodem z postapokaliptycznego filmu. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji jeżdżąc ulicami Nowego Targu emitowali stale powtarzający się komunikat: “Apelujemy, zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale przez cały czas trwania epidemii zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych”.

W ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa od kilku tygodni zaangażowane są wszystkie służby w tym również Policja. Funkcjonariusze oprócz realizacji ustawowych zadań i codziennych obowiązków pełnią służbę na przejściu granicznym w Chyżnem, wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby  objęte kwarantanną rzeczywiście przebywają we wskazanym miejscu oraz nie potrzebują pomocy. Dodatkowo policjanci z nowotarskiej komendy i podległych komisariatów informują społeczeństwo o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą grupowanie się ludzi. Funkcjonariusze podczas przejazdu ulicami emitują przez głośnik nagrany komunikat – apel skierowany do mieszkańców o pozostanie w domach, nie gromadzenie się i nie opuszczanie domu bez uzasadnionej potrzeby:

„Tu Policja. W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej dwóch metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy, zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale przez cały czas trwania epidemii zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.”

W ostatnich dniach wprowadzono kolejne zasady bezpieczeństwa.Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy
  • wolontariatu
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego

Ważne! Pieszo przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, busie tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. W związku z tymi ograniczeniami nowotarska  policja już od wczoraj zwraca szczególną uwagę na komunikację zbiorową. Policjanci sprawdzają, czy ilość osób zgodnie z nowymi ograniczeniami nie przekracza połowy miejsc siedzących.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Zachęcamy więc do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy Internetu.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

/źródło: KPP Nowy Targ/

/ps/

Piotr Starmach 26.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również