Kamery live
prognoza pogody

Policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną

Każdego dnia, kilka razy na dobę policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Gminnych sprawdzają, czy mieszkańcy naszego powiatu, którzy są objęci kwarantanną, stosują się do zaleceń i decyzji służb sanitarnych. Zdarzają się osoby niezwykłe, takie jak mały Mikołaj, który niemal każdego dnia w stroju policjanta, czeka na funkcjonariuszy sprawdzających kwarantannę. 

Policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną
Umundurowani funkcjonariusze nawiązują kontakt z tymi osobami wykorzystując dostępne urządzenia telekomunikacyjne lub przez domofon. Kontrolowane osoby wychodzą np. na balkon lub wyglądają przez okno po to, by funkcjonariusze mogli potwierdzić stosowanie się do kwarantanny.
 
Policjanci podczas rozmowy pytają także o stan zdrowia oraz czy potrzebują pomocy. Są też niezwykłe osoby, takie jak mały Mikołaj, który niemal każdego dnia w stroju policjanta, czeka na funkcjonariuszy sprawdzających kwarantannę. Pozdrawiamy Cię Mikołaju i życzymy dużo zdrowia całej rodzinie! – przekazują funkcjonariusze za pośrednictwem mediów społecznościowych.
 
 
Tatrzańska policja apeluje o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb:
 
-W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny! Sytuacja w naszym powiecie jest coraz gorsza. Dzisiaj to już blisko 500 adresów, które musimy skontrolować. A niestety wciąż spotykamy na ulicach i w sklepach osoby bez maseczek – relacjonuje tatrzańska policja. 
 
Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.
 
W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.
 
źródło: Policja Zakopane/Facebook
 
os 26.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Obywatel 22:25 28.03.2021

To co rząd robi z ludźmi to jest nieludzkie. W tem oto sposób politycy chcą pokazać ze robią to co chcą obywatelami którzy płaca podatki. Pokazują tym ze mogą zamknąć gęby wszystkim.

Zobacz również