Kamery live
prognoza pogody

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas internetowych zakupów

17 listopada 2023 08:23

Czas różnego rodzaju promocji i wyprzedaży to okres wzmożonej aktywności internetowej, jeśli chodzi o zakupy „online”. Portale aukcyjne, sklepy internetowe czy oferty na portalach będą prześcigać się w jak najkorzystniejszych ofertach. Policjanci apelują: zachowajmy zdrowy rozsądek, zadbajmy o swoje poufne dane, aby nie paść ofiarą cyberprzestępcy.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas internetowych zakupów

Czas wyprzedaży to czas wzmożonej aktywności internetowej, kiedy będziemy szukali najatrakcyjniejszych ofert.

– Wtedy też i cyberprzestępcy zwiększają swoją aktywność, podejmując działania, których celem jest zdobycie naszych poufnych danych, a w konsekwencji wyłudzenie pieniędzy. Mieszkańcy powiatu nowotarskiego, którzy w ostatnim czasie zostali oszukani podczas internetowych zakupów stracili swoje pieniądze, a zamówionego towaru albo nie otrzymali, albo otrzymali towar niezgodny z zamówieniem i gorszej jakości. Po wejściu w link przysłany przez sprzedającego również dochodziło do przejęcia przez oszustów loginów i haseł w wyniku czego stracili swoje oszczędności – ostrzegają policjanci.

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod naszego znajomego lub członka rodziny, wyłudzanie kodów BLIK do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych. Dlatego weryfikujmy prośby o pożyczkę i podanie kodu BLIK.

Policjanci radzą: pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Stosując się do kilku podstawowych zasad zamieszczonych poniżej, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w internecie:

– najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze po obejrzeniu przesyłki,

– wybierać te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów,

– szczególną uwagę zwracać na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną,

– pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online,

– sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny),

– dokonując płatności za zakupy nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform,

– nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej,

– korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem,

– przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego – wybierajmy te sklepy, które cieszą się największą liczbą pozytywnych opinii,

– dokładnie sprawdzajmy wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy.

– Jeżeli pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu inny produkt, puste pudełko lub towaru nie otrzymamy, jeśli staliśmy się ofiarą oszustwa internetowego mamy prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa – radzą policjanci.

Źródło: KPP Nowy Targ

 

ag 17.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również