Kamery live
prognoza pogody

Policja podsumowuje sylwestrowy weekend: 452 interwencje, nietrzeźwi kierowcy, 2 wypadki i atak na policjanta

3 stycznia 2022 20:35

452 interwencje, 892 wylegitymowane osoby, 29 zatrzymanych osób, w tym 14 do wytrzeźwienia i 15 osób na gorącym uczynku przestępstwa – to bilans sylwestrowego weekendu pod Tatrami. Wśród zatrzymanych znalazło się dwóch mieszkańców powiatu nowotarskiego, którzy 31 grudnia na Krupówkach uderzyli interweniującego policjanta butelką w głowę. Mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, grozi im do 5 lat więzienia. Wśród odnotowanych w ten weekend zdarzeń znalazło się 12 kradzieży, 10 oszustw, 5 uszkodzeń ciała, 3 narkotykowe i 1 rozbój. Nowy Rok przywitało pod Tatrami około 100 tysięcy turystów. Poważnych zdarzeń kryminalnych i losowych nie odnotowano.

Policja podsumowuje sylwestrowy weekend: 452 interwencje, nietrzeźwi kierowcy, 2 wypadki i atak na policjanta

Pod Tatrami – liczne awantury i bójki z udziałem turystów

W Zakopanem oraz miejscowościach turystycznych powiatu tatrzańskiego już na kilka dni przed Sylwestrem hotele, pensjonaty i kwatery prywatne zapełniły się dziesiątkami tysięcy turystów. Większość z nich przyjechała własnymi samochodami, co powodowało duże korki i trudności komunikacyjne w Zakopanem. Drogówka w związku z tym miała pełne ręce roboty. W weekend odnotowano 32 kolizje drogowe, 15 interwencji dotyczących nieprawidłowego parkowania oraz zatrzymano 4 pijanych kierowców.

W noc sylwestrową nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu tatrzańskiego oraz turystów dbało ponad 300 policjantów. Byli to policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, z jednostek ościennych oraz funkcjonariusze z Krakowa. Podczas imprezy masowej na Równi Krupowej, gdzie zgromadziło się blisko 40 tysięcy osób, nie odnotowano żadnych zdarzeń, z wyjątkiem fałszywego alarmu o podłożonym ładunku wybuchowym. Natomiast poza imprezą, w rejonie Krupówek i na obrzeżach miasta dochodziło do licznych awantur i bójek z udziałem turystów, którzy przesadzili z alkoholem. Do rana, w różnych częściach miasta policjanci podejmowali interwencje, aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo. Większość z nich dotyczyła zakłócenia spokoju i ciszy nocnej.

-Wśród zgłoszeń były również dotyczące wirtualnych kwater. Skala tego typu oszustw, z roku na rok jest jednak coraz niższa. Obecnie odnotowano dziesięć takich zdarzeń, podczas gdy w ubiegłych latach było ich dwa lub trzy razy więcej. Nie oznacza to, że oszuści odpuścili – to raczej turyści są bardziej czujni – stwierdza zakopiańska policja. 

 
 

W powiecie nowotarskim – 2 wypadki, 11 kolizji, nietrzeźwi kierujący i duuże korki

Bilas sylwestrowego tygodnia podała także nowotarska policja. W miniony weekend, na drogach powiatu nowotarskiego doszło do 2 wypadków i 11 kolizji drogowych. Czterech kierowców straciło prawo jazdy za nadmierną prędkość, ujawniono także pięciu nietrzeźwych kierujących. By udrożnić tworzące się zatory drogowe, na skrzyżowaniu w Klikuszowej ruchem kierowali policjanci.

W okresie  od 31 grudnia  do 2 stycznia br. na drogach powiatu nowotarskiego odnotowano 11 kolizji oraz 2 wypadki drogowe, w których poszkodowanych zostało 5 osób. Sprawcami trzech zdarzeń drogowych byli nietrzeźwi kierujący. W Nowy Rok nad ranem, w Ostrowsku 30-letni mężczyzna kierujący oplem uszkodził ogrodzenie kilku posesji. Nietrzeźwy kierowca został zatrzymany i przewieziony do nowotarskiej komendy. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.  

Tego samego dnia w południe, w Krośnicy na łuku drogi 25-latek kierujący samochodem osobowym marki BMW stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z jadącą z naprzeciwka skodą, następnie wjechał do rowu, gdzie pojazd dachował. Szybka reakcja kierowcy skody, który zjechał do prawej krawędzi jezdni najprawdopodobniej zapobiegła tragedii. Ranny kierowca bmw został przewieziony do szpitala. 25-latek był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Młody kierowca stracił prawo jazdy i odpowie za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu.

Przed północą w Zubrzycy Górnej, kierujący samochodem marki Audi stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu, po czym wraz z pasażerem uciekł z miejsca zdarzenia. Policjanci ustalili miejsce pobytu właściciela pojazdu. Zarówno 26-latek i jego 18-letni kolega byli pod wpływem alkoholu. Żaden nie przyznawał się do kierowania pojazdem w chwili zdarzenia.  Obaj zostali zatrzymani i przewiezieni do nowotarskiej komendy. Ponadto w Sylwestra, około godziny 9 rano, w Lasku 29-latek kierował bmw mając 3 promile alkoholu w organizmie, a po północy 48-letni motorowerzysta w Gronkowie wydmuchał promil alkoholu. Dalszą jazdę kierowcy jednośladu udaremnili policjanci z Krakowa, którzy przejeżdżali prywatnym samochodem przez powiat nowotarski.

Czterech kierujących, którzy w okresie długiego weekendu na terenie obszaru zabudowanego jechali z prędkością powyżej 50km/h, stracili prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, przypisano im po 10 punktów karnych i zostali ukarani mandatami karnymi. Dwóch z nich w kwocie 400 i 500 złotych. Natomiast dwóch, którzy dopuścili się wykroczeń 2 stycznia br., po zmianie przepisów,  za jazdę z prędkością 112 i 120 km/h przy dopuszczalnej pięćdziesiątce zostali ukarani mandatami karnymi po 2 000 złotych.

W okresie noworocznym na Podhale przyjechało wielu turystów, w związku z czym na drogach dojazdowych tworzyły się duże korki. Policjanci ruchu drogowego w miejscu tworzenia się zatorów drogowych kierowali ruchem ręcznie.

źródło: KPP Nowy Targ i Policja Zakopane/Facebook

os 03.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również