Kamery live
prognoza pogody

Pół wieku kopernikańskiej „dwójki” (FOTO & VIDEO)

26 września 2016 13:34
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. To był jubileusz, co się zowie, świętowanie całodniowe. Nowotarska „tysiąclatka” – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika obchodziła 50-lecie istnienia swojego budynku. Zaczęło się wszystko Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, pełną dziękczynień i próśb o błogosławieństwo dla przybytku wiedzy.

 

Swój rodowód wywodzi „dwójka” od międzywojennych szkół męskiej i żeńskiej na Placu Słowackiego. Sama wydzieliła się ze Szkoły Podstawowej nr 1. Po wojnie bowiem z ruin i gruzów zniszczonej szkoły powstał nowy budynek „jedynki”, oddany do użytku w 1951 roku. Na pierwszym i drugim piętrze uczyli się uczniowie Szkoły nr 1, a na parterze i w barakach ze względu na panującą tam temperaturę zwanych „Kamczatką”, pobierali naukę uczniowie Szkoły nr 2. W pomieszczeniach barakowych warunki były bardzo trudne. Zimą woda zamarzała w miednicach, a dzieci na lekcjach siedziały w kurtkach.Dwójka” weszła do nowego budynku 22 lipca 1966 r. W maju ’72 r., w związku ze zbliżającym się 500-leciem urodzin Mikołaja Kopernika, przyjęła imię polskiego astronoma wszechczasów. Przez 50 lat „dwójka” usytuowana pośrodku blokowych osiedli wyedukowała i wypuściła w świat aż 13 tysięcy 621 absolwentów. Były to w większości dzieci zasiedlających budownictwo mieszkaniowe pracowników NZPS „Podhale”. Uczy w niej lub uczyło w minionych latach 376 nauczycieli. Teraz „dwójka” ma ok. 450 uczniów, a – co potwierdzała pani dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty i Wychowania, Bożena Bryl, osiągają oni dobre wyniki. Z sukcesami na różnych szczeblach startują w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz w zawodach sportowych różnego szczebla. Z jej murów wyszli również przyszli hokeiści-olimpijczycy. Niezależnie od procesu edukacji – „dwójka”, dysponująca kompleksem boisk sportowych, organizująca takie integrujące wydarzenia jak „kolędowanie – spełnia w swoim otoczeniu sympatyczną, integrującą rolę. Budynek oczywiście nie wyglądałby tak młodo i nie piękniał z roku na rok, gdyby nie wielka troska o substancję kolejnych dyrekcyjnych ekip i samorządowych władz.

Po Mszy całą szkolna społeczność i goście – pod wodzą św. Katarzyny i Mikołaja Kopernika – ze sztandarem ufundowanym przez rodziców i nauczycieli – przemaszerowała do Miejskiego Ośrodka Kultury. Dalsza część obchodów odbywała się już w sali widowiskowej. Na gromkie brawa zasłużyli sobie uczniowie tanecznym i słowno-muzycznym programem.Były życzenia, gratulacje, prezenty. Od miejskiej władzy pani dyrektor Danuta Pyzowska-Foryt dostała piękny, podświetlany globus i miniaturową jego wersję na biurko. Miłym akcentem obchodów była obecność prawie wszystkich poprzednich dyrektorów „dwójki”, a kierowali szkołą kolejno: Jan Kryj, Helena Jarosz, Maria Biel, Grażyna i Uher-Smoroń i poprzedniczka obecnej dyrektorki – Barbara Zbińska. Każda z tych pań to kopalnia wiedzy i żywa kronika wydarzeń nie tylko szkolnych. Liczna też była grupa emerytowanych nauczycieli. Gośćmi na szkolnym jubileuszu byli m.in. przedstawiciele Gorczańskiego Parku Narodowego i Cechu Rzemiosł Różnych. Medale „Przyjaciel Szkoły” z wdzięczności za zasługi dla „dwójki” przyznano paniom: Helenie Jarosz, Grażynie Uher-Smoroń, Aleksandrze Giełczyńskiej, Małgorzacie Arct-Gacek i Irenie Tętnowskiej oraz panom Taduszowi Wiśniowskiemu, Stanisławowi Siaśkiewiczowi, Markowi Fryźlewiczowi, Grzegorzowi Watysze, także mamom mocno zaangażowanym w prace Rady Rodziców. Uczniowie ponowili przysięgę na sztandar Szkoły.

Ponieważ absolwentką tej akurat szkoły jest znakomita sopranistka Katarzyna Wiwer – razem z przyjaciółmi-instrumentalistami w stylowych kreacjach ucieszyła ona uszy słuchaczy koncertem „Przyjaciele świętego Franciszka”, o zwierzętach małych i dużych. Po tej widowiskowej części uczestnicy obchodów jeszcze raz zmienili miejsce, kierując sie już do 50-letniego i wcale na te lata nie wyglądającego budynku. Tutaj zostały uroczyście otwarte tworzone i wyposażane za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego „nowoczesne pracownie wspomagające rozwój ucznia”: językowa, matematyczna i przyrodnicza. Kto wcześniej kończył „dwójkę” – może tylko żałować, że nie doczekał takich warunków…

Z całą ceremonią i okolicznościowym aktem w tulei został na szkolnym boisku zasadzony dąb szerokolistny, który będzie upamiętniał 50-lecie. Nie mniej uroczyście były wbijane gwoździe do pamiątkowej tablicy.

 

Prawie do zmroku trwał potem na całym terenie XVI już Festyn Rodzinny z mnóstwem atrakcji, zabaw i rozrywkowych urządzeń oraz jubileuszowym bufetem.

NT24TV 26.09.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również