Kamery live
prognoza pogody

Pokazowy lot drona (video)

3 marca 2017 12:10
Wyciszenie Włącz dźwięk

W dniu dzisiejszym w centrum miasta odbył się pokazowy lot drona, wyposażonego w specjalne urządzenie do dokonywania punktowych pomiarów z miejsc, gdzie występuje niska emisja. Jest to autorski pomysł badaczy z Głównego Instytutu Górnictwa, z którym miasto nawiązało współpracę.

Sam dron jest rzecz jasna jedynie nośnikiem, najważniejsza z punktu widzenia pomiarów jest dołączona do niego skrzyneczka – czyli to wyposażenie, dzięki któremu może odbyć się pomiar zanieczyszczenia powietrza. Wszelkie zagadnienia dotyczące urządzenia, jak również podstaw współpracy pomiędzy GIG, a Miastem Nowy Targ wyjaśniał podczas konferencji prasowej dr Jan Bondaruk, Z-ca Naczelnego Dyrektora GIG ds. Inżynierii Środowiska. Podczas konferencji obecni byli również burmistrz Grzegorz Watycha, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski oraz przedstawiciele GIG.

Urządzenie, które mieli okazję dzisiaj zobaczyć mieszkańcy to jeszcze prototyp tego, które będzie używane podczas pilotażowego programu, jaki ruszy w naszym mieście – miejmy nadzieję – w przyszłym sezonie grzewczym. Szczegóły współpracy są jeszcze dopinane. Wiadomo jednak, że realizacja programu nie ograniczy się jedynie do pobierania punktowych próbek, ale do działania systemowego – w mieście mają być umieszczone punkty pomiarowe o mobilnym charakterze, dodatkowy pomiar będzie wykonywany za pomocą specjalnego samochodu w czasie jazdy.

Dokonanie pomiarów ma docelowo określić m.in. te miejsca w Nowym Targu, w których najbardziej opłacalne będzie inwestowanie w rozbudowę sieci ciepłowniczej. Pozwoli też na dokładne wytypowanie tych miejsc, w których są spalane paliwa niekwalifikowane, czyli odpady – urządzenie ma bowiem możliwość pozycjonowania gps. Da to urzędnikom, pobierającym próbki popiołu, gwarancję, że oddanie ich do laboratorium – które jest kosztowne – ma sens i jest zasadne. Zbadana próbka z potwierdzonym spalaniem śmieci będzie z kolei podstawą do wystawienia kary pieniężnej.

Specjalnie wyposażony dron da mieszkańcom wiarygodne pomiary stopnia zanieczyszczenia powietrza, ma za zadanie przede wszystkim dostarczenie wiedzy, bowiem to własnie edukacja jest tym, na co naukowcy GIG stawiają, określając relacje ze społeczeństwem. 

Badania pozwolą też odpowiedzieć na pytanie, nad którym rejonem  następuje większa kondensacja zanieczyszczeń, nad którym mniejsza oraz zbadać ich przepływy.

Dron będzie miał możliwość dokonywania pomiarów również nocą (będzie specjalnie oświetlony). 

Przedstawiciel GIG dr Jan Bondaruk wielokrotnie podkreślał, że nie jest to przysłowiowa “magiczna różdżka”, za pomocą której problem nagle zniknie, aby walczyć ze smogiem, konieczne są kompleksowe działania na wielu polach, a użycie drona jest jednym z nich. Wykorzystanie tej metody dla Nowego Targu oznacza poniekąd bycie “królikiem doświadczalnym”, ale też wzorem dla innych samorządów miast borykających się z problemem.

/os 

NT24TV 03.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również