nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Podwójne spóźnienie przyczyną wykluczenia Glonka z Rady Miejskiej

Grzegorz Luberda podczas ostatniej Sesji Rady Miasta odniósł się do sprawy wygaśnięcia mandatu Michała Glonka. Jak wskazywał przewodniczący rady, Glonek spóźnił się zarówno w przypadku złożenia oświadczenia majątkowego jak i złożenia skargi do Urzędu Miasta w tej sprawie.

Na zdjęciu: Michał Glonek

To jeden z najbardziej burzliwych tematów obecnej kadencji nowotarskiej rady miejskiej. 17 czerwca rajcy podjęli uchwałę stwierdzającą wygaśnięcie mandatu radnego Michała Glonka. Stało się to po złożeniu przez niego oświadczenia majątkowego po 30 kwietnia, czyli po wymaganym terminie. Radny tłumaczył, że na tę sytuację wpłynęła jego biznesowa współpraca z wieloma podmiotami. Następnie Glonek złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, starając się unieważnić decyzję rady. Ostatecznie WSA 27 sierpnia umorzyło postępowanie w tej sprawie. 

O ile sprawa wygaśnięcia mandatu Glonka wydawała się być wyjaśniona, o tyle na ostatniej Sesji Rady Miasta przewodniczący postanowił ponownie poruszyć ten temat, wskazując na nieprawdziwe zeznania radnego.

 – Z nagrania i załączonego protokołu, radny Michał Glonek składając na sesji wyjaśnienia poinformował, że nie mógł złożyć oświadczenia majątkowego w pierwszym terminie tj. do 30 kwietnia br. ponieważ technicznie nie było to możliwe ze względu na fakt, że nie rozlicza się sam i dopiero 30 kwietnia otrzymał rozliczenia od osób z którymi współpracuje – wyjaśniał Grzegorz Luberda, przewodniczący Rady Miejskiej. – W związku z powyższym zarzutem wskazać należy, że jest to informacja sprzeczna z danymi wynikającymi z Urzędowego Poświadczenia Odbioru złożenia zeznania PIT36 za 2018 rok, z którego wynika, że zostało ono wysłane elektronicznie do Urzędu Skarbowego w Zakopanem w dniu 10 kwietnia 2019 roku o godzinie 12:45, więc tak naprawdę było sporo czasu do 30 kwietnia na złożenie oświadczenia majątkowego.

Co więcej, Luberda zauważył, że radny komitetu „Razem Nowy Targ” spóźnił się również w momencie składania skargi.

 – W piśmie odpowiadającym na tę skargę w pierwszym punkcie wnieśliśmy o jej odrzucenie w całości z uwagi na złożenie jej po upływie siedmiodniowego terminu – wytłumaczył Luberda. – Skarga do Urzędu Miasta powinna wpłynąć do 25 czerwca, a wpłynęła dzień później 26 czerwca. Radny nie dotrzymał siedmiodniowego terminu wskazanego w kodeksie wyborczym.

Przewodniczący odniósł się również do opublikowanego w internecie oświadczenia Michała Glonka, w którym opisywał, że postanowił zrezygnować z mandatu radnego: – Nie mógł on tego zrobić bo mandat został mu wygaszony na mocy prawa w związku z niewypełnieniem podstawowego obowiązku radnego, jakim jest złożenie oświadczenia majątkowego w terminie wskazanym w ustawie. Tylko w związku z tym, że radny złożył skargę na uchwałę rady, w dalszym ciągu pełni mandat radnego do momentu wydania prawomocnego wyroku.

Siódmego sierpnia Michał Glonek wycofał skargę na uchwałę z WSA, a 27 sierpnia sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania. Po siedmiu dniach od dnia odebrania postępowania przez wszystkie strony, czyli uprawomocnieniu się decyzji, Rada Miasta rozpocznie procedurę powołania nowego radnego w miejscu Glonka.

/ps/

 

2 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna