Kamery live
prognoza pogody

Podpisano historyczną umowę na przebudowę MOK

3 września 2019 14:01
Wyciszenie Włącz dźwięk

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury podpisano dziś umowę na przebudowę tego 45-letniego obiektu. Tę epokową i długo oczekiwaną inwestycję będzie realizowało konsorcjum rodzinnych firm Potoczak i Robex – bud ze Skawy. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi tuż po wyborach 13 października, natomiast termin oddania zmodernizowanego MOK-u do użytku przypada na 5 maja 2021 roku. 

Budynek, który miał sławić 30-lecie Polski Ludowej, przez dwa lata będzie się zmieniał w nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku.

– Po raz pierwszy w takich okolicznościach podpisuję umowę, ale jest to też największa inwestycja, jaką do tej pory realizowałem jako burmistrz – mówił jeszcze przed podpisaniem umowy, burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. Zaznaczał, że podpisanie umowy to podniosła i uroczysta chwila, a sama inwestycja – to wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców całego regionu – To nie jest budynek służący tylko i wyłącznie mieszkańcom Nowego Targu, ale jest to budynek, który zaspokaja potrzeby obcowania z kulturą mieszkańców praktycznie od Szczawnicy po Lipnicę Wielką, od Tatr po Rabkę – raz jeszcze przypomniał burmistrz. 

Zgodnie z umową, termin rozpoczęcia prac to 30 dni od dnia jej podpisania, jednak prawdopodobnie opóźni się on o kilka dni ze względu na wybory parlamentarne. Termin zakończenia przypada na koniec marca 2021 roku, a dzień oddania zrewitalizowanego budynku do ponownego użytku – dokładnie na 5. maja 2021 roku.

– Mogę zapewnić, że my postaramy się, żeby ta inwestycja przebiegała bez jakichkolwiek problemów. Jest to dla nas wielki zaszczyt, że w naszym powiecie, w mieście Nowy Targ będziemy taką inwestycję wykonywać – mówił Stanisław Potoczak reprezentujący konsorcjum firm Potocza i Robex-bud ze Skawy, wykonawca inwestycji. Firma ma na swoim koncie porównywalne realizacje – właśnie kończy budowę Teatru Rabcio w Rabce-Zdroju, wcześniej realizowała również tak duże inwestycje, jak Mediateka XXI wieku w Tychach, czy Szkoła Muzyczna w Myślenicach – Nie jesteśmy nowicjuszami w wykonywaniu takich inwestycji – zapewnił wykonawca. Dodał też, że kwota przeznaczona na przebudowę (łącznie będzie to ponad 35 mln zł) absolutnie nie wystarczyłaby na budowę całkiem nowego obiektu w innej lokalizacji – jak sugerowali oponenci. 

https://youtu.be/slzmSgYmFdM

Kwota podpisanej w dniu dzisiejszej umowy to 34 mln 680 tys. złotych brutto, z czego 6 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach konkursu na rewitalizację miast i ośrodków kultury. 

Zanim jednak wykonawca wejdzie w teren z pracami budowlanymi, MOK i bibliotekę czeka niełatwa logistycznie przeprowadzka. Praca Miejskiego Ośrodka Kultury, na czas remontu przeniesiona zostanie do innych, miejskich obiektów – m.in. Wieży Wodnej i Muzeum Drukarstwa, a w listopadzie – na piętro wyremontowanego dworca kolejowego. Biblioteka znajdzie tymczasową lokalizację w budynku PZU na rogu ulic Krzywej i Kolejowej.

– Po przebudowie obiektu Związek Podhalan nadal będzie miał w nim swoją siedzibę, tyle, że w innej lokalizacji – deklaruje  burmistrz, który apel o symboliczny nawet udział w wiekopomnej inwestycji wystosował także do Podhalan zza Wielkiej Wody, liczy również na pomoc powiatu. – Stolica Podhala zasługuje na taki obiekt po 45 latach. Bez wyjeżdżania do Krakowa będziemy mogli smakować kulturę z najwyższej półki.

Kultowa fontanna z baranami ma zostać odnowiona, ale nie będzie już osadzona w niecce. W innej postaci, ale wróci też kawiarenka, w której pewnie odbyła się niejedna sentymentalna albo miła rozmowa.

https://www.youtube.com/watch?v=I3kl3vjy9xI&t=4s

Po rozmowie dyrektora Bolesława Bary z wykonawcą – uczestnicy zajęć i członkowie zespołów dziś lub jutro dowiedzą się, gdzie działalność będzie kontynuowana. Sala widowiskowa – jak zapowiada dyrektor – będzie czynna do połowy października. Tym bardziej, że MOK musi też spełnić rolę obwodowej komisji wyborczej.  Koncert Noworoczny, 3. Stycznia – jak uprzedza pani wiceburmistrz, Joanna Iskrzyńska-Steg – zaplanowany jest w Hali „Gorce”.

Nowe rozplanowanie przestrzeni, inne gabaryty – pozwolą bez wątpienia na rozszerzenie zajęciowej oferty placówki. Pozostaje oczywiście pytanie o docelową lokalizację Miejskiej Biblioteki Publicznej, która zajmowała w MOK-u dość dużą powierzchnię, lecz w tej kwestii burmistrz na razie wypowiada się dość enigmatycznie:

– Chciałbym, żeby przez czas remontu udało się dopracować pomysł, gdzie Biblioteka będzie mogła znaleźć godne miejsce. Oczywiście z opcją powrotu. Ale będziemy czynić kroki, żeby znaleźć dla niej atrakcyjniejsze lokum.

Cenne archiwalne pamiątki i dzieła sztuki zostaną przeniesione do magazynów muzealnych, część zasobów – do Szkoły Podstawowej nr 11. Wiadomo, że zachowany zostanie m.in. zabytkowy projektor filmowy, dyrektor MOK nie wyklucza opcji, by niektóre przedmioty wystawić na sprzedaż.

Pewna historia się zamyka, ale otwiera się nowa – konstatuje rozrzewniony wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.Kto tu przeżył piękne chwile, ten czuje to wszystko. Wbrew słowom krytyki – ten obiekt ma wielu sympatyków w mieście i wielu miejscowościach Podhala.

Za tym poszedł apel do wszystkich emocjonalnie związanych z MOK-iem, by opisali swoje historie, przeżycia, doświadczenia, niezwykłe spotkania.     

Podczas podpisania umowy uczestniczyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury. Nie brakło pamiątkowych zdjęć na czerwonych fotelach, wspólnych fotografii na scenie i dzielenia się osobistymi wspomnieniami z tym miejscem. Planowane jest również artystyczne pożegnanie starego MOK-u – z udziałem różnych grup, klubów, zespołów.

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu – wówczas jeszcze jako placówka powiatowa – został oddany do użytku dokładnie 14 września 1974 roku. Podpisanie umowy na jego przebudowę zbiegło się zatem niemal idealnie w czasie z 45-leciem istnienia obiektu animującego kulturalne życie całego regionu. 

Szerszy materiał filmowy – w jutrzejszym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

/os/asz

Dla przebudowy MOK-u – 35-milionowe gwarancje

Przebudowa MOK-u ruszy w listopadzie

os 03.09.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również