Kamery live
prognoza pogody

“Podhale” – dumą całej Polski. Jubileusz 90-lecia KS Podhale Nowy Targ

Wyciszenie Włącz dźwięk

W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbyła się wczoraj uroczysta gala, wieńcząca dwudniowe obchody 90-lecia istnienia KS Podhale Nowy Targ. W wydarzeniu uczestniczyli pochodzący z Podhala parlamentarzyści oraz lokalni samorządowcy, prezesi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie oraz Tauronu – sponsora głównego pierwszej drużyny, jak również działacze i sportowcy, którzy tworzyli historię klubu w przeszłości i ci, którzy tworzą ją nadal. Nie brakło ciepłych życzeń, okolicznościowych adresów m.in. od Jarosława Kaczyńskiego, oraz urodzinowych upominków, z których chyba najważniejszym jest gwarancja znacznego zwiększenia finansowania KH Podhale przez sponsora tytularnego. Marszałek województwa małopolskiego przyznał klubowi Srebrny Medal Polonia Minor za “szczególne osiągnięcia i szczególne wyniki sportowe oraz promowanie województwa małopolskiego”.

Scena sali widowiskowej MCK rozbłysła tego dnia barwami “Szarotek”. Galę – w klubowym szaliku na szyi – poprowadził Bolesław Bara. Wydarzenie rozpoczęły projekcje filmowe – dłuższy reportaż opowiadający historię istnienia klubu oraz muzyczny klip do piosenki “Szarotki do boju”, zrealizowany przez Miasto Nowy Targ jako prezent z okazji jubileuszu. Później przyszedł czas na przemowy przedstawicieli władz i zaproszonych gości. Okolicznościowe adresy od Jarosława Kaczyńskiego i wicepremiera Jacka Sasina odczytała pani poseł Anna Paluch.

-W tym szczególnym dniu zwracamy nasze wdzięczne myśli ku tym, którym nie jest już dane wspierać “Podhala”, a zwłaszcza ku jego założycielom, którzy w 1932 roku utworzyli towarzystwo sportowe Podhale Nowy Targ, a także twórcom sekcji hokeja, która swój pierwszy oficjalny mecz rozegrała, jak wiemy, w latach okupacji niemieckiej. Za zorganizowane uprawianie sportu groziła wówczas kara śmierci, ale wola życia była silniejsza od hitlerowskiego terroru – wspominał dzieje klubu Jarosław Kaczyński w liście odczytanym przez panią poseł. Kilka słów Anna Paluch dodała także od siebie: -Życzę, żeby w dalszym ciągu klub Podhale Nowy Targ, nasze nowotarskie “Szarotki”, rozsławiały imię Podhala we wszystkich krajach świata. 

Minister Edward Siarka podkreślał ogromne znaczenie wychowywania dzieci i młodzieży poprzez sport: – 90 lat historii tego klubu to historia Polski, Podhala, miasta, ale też historia wielu wspaniałych ludzi, którzy są przykładem w wychowaniu młodego pokolenia – mówił wiceminister Edward Siarka.

Z kolei minister Andrzej Gut-Mostowy mówił o podhalańskiej tożsamości w kontekście nowotarskiego hokeja: -Podhale Nowy Targ jest głęboko w naszym sercu, a “Szarotki” są naszą chlubą. Mam nadzieję, że to istotne zwiększenie finansowania Tauronu, które dzisiaj jest ogłoszone, rozpocznie nową erę stabilnej pracy na rzecz hokeja nowotarskiego. 

 

Prezes Tauronu: Podhale jest dumą Polski, dumą Polaków

Następnie głos zabrał prezes Tauronu Paweł Szczeszek, oficjalnie potwierdzając owo “znaczące zwiększenie finansowania” dla KH Podhale, jednak bez podawania szczegółowych danych. Dziękował przy tym za wsparcie pani poseł Annie Paluch oraz wiceministrowi Andrzejowi Gutowi-Mostowemu. 

-Podczas oglądania filmu, zwróciła moją uwagę jedna wypowiedź – że klub hokejowy Podhale jest dumą Nowego Targu, dumą Podhala. To tylko część prawdy. Jest dumą Polski, jest dumą Polaków – mówił wczoraj w Nowym Targu prezes Paweł Szczeszek, na co publiczność zareagowała spontanicznymi brawami – To jest taki klub, który wśród kibiców innych klubów hokejowych budzi szacunek, choć kibicują swoim. Chciałbym pogratulować tych 90 lat i życzyć wam, przepraszam: nam, kolejnych wspaniałych lat. To jedna z takich umów, które ma grupa Tauron, którą się szczycimy i z podniesioną głową mówimy: tak, współpracujemy z tym klubem i to jest dla nas zaszczyt. Grupa Tauron zdecydowała się na zwiększenie finansowania i  jest to zwiększenie istotne i mam nadzieję, że to efektywnie wspomoże ten klub. 

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura przybył do Nowego Targu z życzeniami od marszałka Witolda Kozłowskiego, jak to określił: “wiernego kibica” KH Podhale, a na ręce zarządu MMKS wręczył Srebrny Medal Polonia Minor – nagrodę województwa małopolskiego za szczególne osiągnięcia i szczególne wyniki sportowe oraz promowanie Małopolski. Zapewnił, że również samorząd wojewódzki będzie “współorganizatorem tego dzieła, żeby ten klub powstał na nogi i żeby dobrze działo się na Podhalu, jak i w całej Małopolsce”. W imieniu starostwa powiatu nowotarskiego, głos zabrał sekretarz Bartłomiej Garbacz, krótkie życzenia złożył także senator Jan Hamerski oraz burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha:

-Jako miasto postanowiliśmy ufundować teledysk z nieoficjalnym hymnem kibiców Podhala, żeby zagrzać do kibicowania, zachęcić do przychodzenia na mecze, ale też zachęcić młodzież – bo tam występują młodsi adepci hokeja – do podjęcia tego wysiłku ciężkiej pracy. To jest naprawdę wymagający sport. Niech ten prezent będzie iskrą, która da nowe siły, energie, przyciągnie nowych ludzi do klubu, do trenowania, ale też i do pracy. Panu prezesowi i pani prezes trzeba życzyć rąk do pracy i prowadzenia tych niełatwych spraw związanych zarządzaniem klubem. Łatwo się stoi z boku i krytykuje, ale wziąć coś zrobić – to jest wyzwanie – mówił pan burmistrz. 

 

Prezes PZHL: Marzę o tym, by Podhale znów mogło być stolicą polskiego hokeja

Prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Mirosław Minkina podzielił się osobistym wspomnieniem związanym z nowotarskim hokejem: –Ja myślę, że gdyby nie Podhale Nowy Targ, nigdy bym się hokejem nie zainteresował – mówił do zgromadzonych, wspominając słynny mecz reprezentacji Polski z ZSRR z 8 kwietnia 1976 roku, kiedy Polacy niespodziewanie pokonali przeciwników, a mecz przeszedł do historii jako jeden z największych sukcesów polskiego hokeja na lodzie – Wtedy to zawodnicy z Podhala stanowili o sile polskiej reprezentacji. To olimpijczycy z waszego miasta stanowili o sile. Marzę o tym, by Podhale znowu mogło być stolicą polskiego hokeja. To nie tylko jest duma Nowego Targu, ale duma regionu, jak i duma Polski – mówił prezes PZHL wręczając jubileuszową pamiątkę. 

Przy tej okazji nie sposób było nie wspomnieć o zdobywcy dwóch bramek właśnie w tym meczu – Mieczysławie Jaskierskim, który wczoraj znalazł się w poczcie sztandarowym, obecnym na scenie przez cały czas trwania uroczystości. 

W imieniu hokeistów i olimpijczyków, którzy tworzyli historię klubu, głos zabrał ks. Paweł Łukaszka, olimpijczyk z Lake Placid, pamiętny bramkarz “Podhala”. Na ręce burmistrza miasta przekazał cenne, oryginalne pamiątki związane z historią klubu, jak m.in. pierwszy proporczyk wicemistrza Polski z 1963 roku, czy wizerunki pierwszego symbolu “Szarotki”, jaki widniał na koszulkach zawodników.

Za wszystkie gratulacje, życzenia, prezenty oraz złożone obietnice dziękowała pod koniec Natalia Charyasz z zarządu KH Podhale Nowy Targ. Księdzu Łukaszce dziękowano za modlitwę i duchowe wsparcie. Pani poseł Annie Paluch, ministrowi Andrzejowi Gutowi-Mostowemu oraz prezesowi Tauronu Pawlowi Szczeszkowi wręczono pamiątkowe koszulki klubowe z ich nazwiskami w podziękowaniu za wyjątkowy, urodzinowy prezent, związany z obietnicą finansowania klubu. 

-Będziemy państwa trzymać za słowo. Wszystkie obietnice, które są złożone i gratulacje, które państwo nam przekazali odbieramy jako najlepszy prezent na 90-lecie, ponieważ razem możemy zbudować przyszłość i razem możemy wywalczyć 20. tytuł mistrzowski – dziękowała Natalia Charyasz. 

– Przez te 90 lat wiele razy byliśmy na szczycie, zdobyliśmy 19 mistrzostw Polski w hokeju na lodzie, osiągnęliśmy sukcesy w każdej z dyscyplin w naszym klubie. Zdaję sobie sprawę, że znajdujemy się na zakręcie, ale wierzę, że jest to droga tam, gdzie już byliśmy. Jest to małe miasto, ale wielki klub. Szarotki znano nie tylko w Polsce, ale niemal na każdym lodowisku na świecie. Jestem dumny z naszej historii, z naszego klubu i pragnę, aby nasze Szarotki znowu zakwitły na lodzie. Dzięki wam, dzięki waszemu wsparciu, dzięki zaangażowaniu obecnych tu osób, wierzę, że tak się stanie. To będzie nasz wspólny sukces – brzmiały z kolei słowa przemówienia prezesa MMKS Podhale Nowy Targ Zdzisława Zaręby. 

Muzyczną niespodzianką wieczoru był koncert zespołu Future Folk. 

Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. 

 

Rozpoczęły się obchody jubileuszu 90-lecia KS Podhale Nowy Targ

Hokejowy mural w Nowym Targu – już “oficjalnie” odsłonięty

90-lecie KS Podhale. Mecz z Hokejową Reprezentacją Artystów Polskich

os 27.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
tumi 19:57 30.11.2022

na tych zdjęciach widać tylko działaczy pisu z tą mała paluch, która czytała list od konusa ...ludzie! on do tej pory nawet nie wiedział że taki klub istnieje ...myśli że w ten sposób zyska głosy wyborców...

Wierny kibic 16:55 29.11.2022

Przykre, że na takiej gali było tak mało gości.Drodzy organizatorzy na takie obchody powołuje się komitet organizacyjny, który zajmuje się każdym detalem, jak mają wyglądać uroczystości, sporządzają listę gości, opracowują treść zaproszeń itd. itp. Natomiast zaproszenia wręcza się osobiście lub listownie co najmniej miesiąc wcześniej, a nie wysyła mailem lub komunikatorem społecznościowym 2 dni przed. Dlatego było jak było, a szkoda, bo 90 -lecie to naprawdę kawał historii. Ten Klub zasługuje na to, aby gala była wspaniała, ze wszystkimi ludźmi, którzy mieli swój udział w tworzeniu jego sukcesów i sławy.

Piotr 20:00 28.11.2022

20 zwycięstwo? Jesteście na końcu tabeli! Przez wasze rządy. Widac pani Ch już bardzo kłamstwa w krew weszły.

Zobacz również