Kamery live
prognoza pogody

Podhalańskie Obchody Światowego Dnia Turystyki Warto być razem! Wysokie nagrody dla Nowego Targu

30 września 2022 23:40
Wyciszenie Włącz dźwięk

CHOCHOŁÓW. W miejscu nieprzypadkowym, bo na granicy powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, w gminie Czarny Dunajec, która coraz więcej znaczy w polskiej turystyce i w nieprzypadkowym obiekcie, bo w Chochołowskich Termach – odbyły się podhalańskie obchody Światowego Dnia Turystyki.

To doroczne wydarzenie jest okazją, by rozmawiać o problemach branży tak istotnej dla Podtatrza, Podhala i sąsiedniej Słowacji; także o perspektywach jej rozwoju i przeszkodach. A na pierwsze miejsce wśród barier wybija się dostępność komunikacyjna, której powinna zaradzić budowa nowej „zakopianki” i obwodnic Zakopanego, Nowego Targu, Chochołowa.

Święto to również dobry moment, by uhonorować tych, którzy tworzą dobre wzorce, atrakcyjne oferty, pole do współdziałania wielu podmiotów.    

Inicjatorami podhalańskich obchodów byli Andrzej Gut-Mostowy – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Piotr Bąk – starosta powiatu tatrzańskiego i starosta nowotarski – Krzysztof Faber. Częścią spotkania i debaty w Chochołowskich Termach stały się konsultacje z departamentem turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Polską Organizacją Turystyczną.

– Podhale jako region wyjątkowo atrakcyjny turystycznie, zarówno pod względem krajobrazowym, jak i bazy noclegowej, gastronomicznej i rekreacyjnej, w pełni zasługuje na to, aby stać się ważną częścią obchodów święta turystyki w Polsce – mówił Andrzej Gut-Mostowy, poseł oraz wiceminister Sportu i Turystyki.

Finałowym wydarzeniem podhalańskich obchodów było ogłoszenie wyników konkursu „Złoty Krokus” Podhalańskiej Turystyki. Nagrody są przyznawane w 5 kategoriach. Głosy internautów pozwoliły wybrać trzech laureatów w każdej kategorii i uhonorować ich Złotym, Srebrnym lub Brązowym Krokusem.

Wiceminister Gut-Mostowy wręczył odznaki „Za zasługi dla turystyki” i „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej”. Za zasługi dla turystyki odznaczeni zostali starostwie obu powiatów, burmistrzowie Nowego Targu i Zakopanego, wójtowie gmin Kościelisko, Krościenko nad Dunajcem, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Poronin, Czarny Dunajec, Łapsze Niżne. 

Odznaki za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej odebrały: Chochołowskie Termy,  Termy Bania, Termy Bukovina, Kotelnica Białczańska, Czorsztyn-Ski, Stacja Narciarska Małe Ciche, Stacja Narciarska Szymoszkowa, Stacja Narciarska Harenda.

Laureaci Konkursu „Złote Krokusy” Podhalańskiej Turystyki to:

W kategorii ATRAKCJA TURYSTYCZNA: Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr, Spływ Dunajcem i Ośrodek Turystyczny PKL Kasprowy Wierch

W kategorii OBIEKT NOCLEGOWY: Schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu, Nosalowy Dwór i Hotel Bania.

W kategorii RESTAURACJA: nowotarska  „Villa Toscana”, na drugim miejscu – „Karcma u Borzanka” i na trzecim – zakopiańska Bąkowa Zohylina Wyźnio.

W kategorii OBIEKT TURYSTYKI AKTYWNEJ na I miejscu znalazły się Chochołowskie Termy, na drugim – Kolejka na Kasprowy Wierch, a na trzecim – Terma Bania.

W kategorii WYDARZENIE ROKU najwyższy laur zdobył Jarmark Podhalański w Nowym Targu, drugie miejsce – kościeliski Przednówek w Polanach, a trzecie –  Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.

(asz)

Fot. Regina Korczak, asz

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 30.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również