Kamery live
prognoza pogody

Podhalański GOPR w ostatnim tygodniu zanotował aż 70 wypadków na stokach

24 lutego 2021 14:57

Tylko w tym tygodniu Podhalańska Grupa GOPR zanotowała ponad 70 wypadków na stokach. Niektóre z nich okazały się bardzo poważne i wymagały szybkiej ewakuacji do szpitala. Ratownicy interweniowali też na trasie biegowej w Borze na Czerwonem, gdzie jeden z narciarzy osłabł i wymagał pomocy medycznej. Z kolei sobotę wieczorem GOPR brał udział w akcji poszukiwawczej w rejonie Długiej Polany i Kowańca. Przedstawiamy pełną kronikę podhalańskiego GOPR-u od 15 do 22 lutego br. 

Podhalański GOPR w ostatnim tygodniu zanotował aż 70 wypadków na stokach
 
 
Pomimo sporej odwilży śniegu wciąż jest sporo, a piękna pogoda w ostatnim tygodniu zachęcała do wędrówek w góry oraz na narty. Z uwagi na otwarcie stoków oraz noclegów Małopolska w ostatni weekend przeżywała najazd turystów. Niestety doszło do bardzo wielu wypadków na stokach narciarskich. Przeprowadzono też wiele innych akcji:
 
W czwartek, 18 lutego po godz. 15 GOPR-owcy otrzymali zgłoszenie o osłabionym narciarzu na trasie biegowej w rejonie Boru nad Czerwonem. Po dotarciu ratownicy udzielili pomocy medycznej i ewakuowali poszkodowanego do karetki.
 
W piątek ratownicy GOPR wsparli straż pożarną w akcji w rejonie Kacwina, gdzie doszło do przygniecenia mężczyzny przez drzewo. Mimo utrudnionego dotarcia, udało się tego dokonać ewakuować poszkodowanego do śmigłowca LPR. 
W sobotę po godz. 20 GOPR wziął udział w akcji poszukiwawczej w rejonie Długiej Polany i Kowańca. Przed 21 udaje się odnaleźć zaginionego.
 
W niedzielę przed południem ratownicy otrzymali wezwanie na Czoło Turbacza, gdzie stwierdzono poważne zranienie kończyny górnej. Po zaopatrzeniu przetransportowano rannego na SOR Nowy Targ.
W tym samym dniu po godz. 15 nadeszło zgłoszenie o wypadku na szlaku niebieskim z Turbacza do Koninek. Turysta doznał urazu kolana. Na miejsce ruszyli ratownicy będący na szkoleniu w tym rejonie oraz ratownik z Turbacza. Po zaopatrzeniu medycznym osoba została przetransportowana do Koninek.
Po godz. 15 ratownicy wzięli także udział w akcji na Mogielicy- na trasach narciarstwa biegowego uraz kończyny górnej.
 
Warunki w górach raczej dobre, choć zmienne – od porannych oblodzeni do miękkich śniegów po południu. Na Babiej Górze obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego.
 
źródło: Podhalańska Grupa GOPR
os 24.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również