nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Podhalańska Kolej Regionalna kursować będzie do 14 września

Do 2 września będzie można korzystać z połączeń kolejowych na linii Nowy Targ – Chabówka, natomiast do 14 września dostępne będzie wahadło pomiędzy Zakopanem a Stolicą Podhala. Później PKP PLK wznowi remont linii kolejowej oraz rozpocznie budowę dwóch nowych przystanków: Bańska Geotermia oraz Poronin Misiagi.

Zdjęcie archiwalne

W informacji prasowej PKP PLK przesłanej do naszej redakcji czytamy:

„Linia kolejowa Chabówka – Zakopane jest obecnie poddawana rewitalizacji, która będzie trwała do grudnia 2020 r. z przerwami na sezon letni i zimowy. Po zakończeniu robót podniesiona zostanie prędkość pociągów oraz poprawiony zostanie standard obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Wybudowane zostaną także nowe przystanki: Bańska Geotermia (pomiędzy przystankiem Szaflary Wieś a stacją Biały Dunajec) oraz Poronin Misiagi (pomiędzy Poroninem a Zakopanem). Prace inwestycyjne prowadzone są również na odcinku Kraków – Sucha Beskidzka.

W sobotę 22 czerwca 2019 r. na okres wakacyjny przywrócony został ruch pociągów pomiędzy Krakowem i Zakopanem. Kursuje 13 par pociągów Przewozów Regionalnych „Podhalańska Kolej Regionalna” uzupełnianych przez 4 pary pociągów dłuższych relacji z/do Krakowa. W obsłudze Podhalańskiej Kolei Regionalnej ma udział także Spółka Koleje Śląskie. Operator w wakacje codziennie przyjeżdża do Zakopanego pociągiem „Ornak” z Katowic oraz obsługuje dodatkowo jedną parę z Zakopanego do Nowego Targu. Ponadto w wakacyjne weekendy oraz 15 sierpnia na trasę wyrusza przyspieszona „Luxtorpeda” Kolei Małopolskich, którą z Krakowa do Zakopanego można dojechać w 3 godziny i 12 minut.

Od poniedziałku 2 września br. Spółka PKP PLK S.A. rozpoczyna kolejny etap remontu linii kolejowej Chabówka – Zakopane. Nie oznacza to jednak, że wszystkie pociągi ponownie zostaną zastąpione przez autobusy. Mając na uwadze dobro lokalnych mieszkańców, Województwo Małopolskie oraz Operator Przewozy Regionalne sp. z o.o. przeprowadzili rozmowy z Zarządcą Infrastruktury, skutkiem których w okresie od 2 września do 14 grudnia br. wszystkie prace torowe zostaną skoncentrowane na odcinku Chabówka – Nowy Targ. Oznacza to, że odcinek między Nowym Targiem a Zakopanem będzie przejezdny i możliwe będzie prowadzenie na nim ruchu pociągów. Aby umożliwić bezpieczne ich kursowanie Spółka Przewozy Regionalne pozostawi w Zakopanem odpowiednią liczbę taboru oraz zapewni możliwość wykonania właściwej obsługi technicznej”.

To oznacza, że władze PKP PLK nie zdecydowały jeszcze w sprawie ewentualnych zmian w modernizacji odcinka łączącego Nowy Targ z Zakopanem. Przypomnijmy: władze spółki kolejowej utworzyć dwutorową linię kolejową na Podhalu. Gdyby przedsięwzięcie doszłoby do skutku, wówczas czas dojazdu między Stolicą Podhala a stolicą polskich Tatr skróciłby się do kilkunastu minut. Co więcej, pociągi mogłyby kursować nie tylko bez żadnych opóźnień, ale również znacznie częściej niż dotychczas.

Dwie nitki torów między Zakopanem a Nowym Targiem?

/źródło: PKP PLK/

/ps/

5 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna