Kamery live
prognoza pogody

Grupa Podhalańska GOPR – ponownie z nocnymi interwencjami

W nocy z niedzieli na poniedziałek około godziny 3.40 nad ranem do Stacji Centralnej Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce-Zdroju dotarło zgłoszenie od dwóch mężczyzn w wieku około 30 lat, którzy nie są w stanie kontynuować wędrówki. Noc wcześniej ratownicy pełniący dyżur w Stacji Ratunkowej w schronisku na Turbaczu w Gorcach odnaleźli w rejonie Czoła Turbacza około 40 – letniego mężczyznę, który również nie był w stanie dokończyć górskiego marszu z powodu bólu kolana.

Grupa Podhalańska GOPR - ponownie z nocnymi interwencjami

30-letni mężczyźni wyruszyli około godziny 19 na szlak żółty z przełęczy Przysłop w Lubomierzu i kierowali się w stronę Jasienia (1051 m) i Mogielicy (1170 m) w Beskidzie Wyspowym. Z uwagi na trudne warunki na szlaku (głębokie zaspy, powalone drzewa), byli zziębnięci, przemęczeni oraz mieli przemoczone ubrania. Mężczyźni postanowili skrócić trasę i schodzić w stronę miejscowości Półrzeczki, ale po pewnym czasie nie mając już siły zdecydowali się wezwać pomoc. W ich stronę wyruszyły na skuterach śnieżnych dwa zespoły ratownicze z Sekcji Operacyjnych Rabka oraz Kamienica. Po dotarciu do oczekujących w śpiworach mężczyzn ratownicy ogrzali ich, a następni zwieźli w dolinę. Akcja zakończyła się około godziny 7 rano.

Była to kolejna w ostatnich dniach nocna akcja ratunkowa prowadzona przez ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. Noc wcześniej ratownicy pełniący dyżur w Stacji Ratunkowej w schronisku na Turbaczu w Gorcach odnaleźli w rejonie Czoła Turbacza (1259 m) około 40 – letniego mężczyznę, który wędrówkę rozpoczął na przełęczy Przysłop w Lubomierzu i kierował się przez Kudłoń (1274 m) w stronę Turbacza (1310 m). Mężczyzna był dobrze przygotowany, ale podczas wędrówki zaczęło go boleć kolano, przez co nie był w stanie jej samodzielnie dokończyć i poprosił o pomoc. Po dotarciu do niego ratownicy przetransportowali go do schroniska.

-Kolejny raz apelujemy o rozważne planowane wycieczek górskich w zależności od panujących w górach warunków, posiadanego doświadczenia i wyposażenia. Zalecamy również możliwie wczesne wyruszanie na górskie szlaki oraz – zwłaszcza zimą – unikanie wędrowania w pojedynkę – czytamy na Fb Podhalańskiej Grupy GOPR.

źródło, fot. Grupa Podhalańska GOPR/Facebook

/os

os 28.01.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
abc 23:18 28.01.2019

Wystawic rachunek 5kPLN za akcje, niech placa ratami przez kolejne 2-3 lata i szybko by sie ludzie oduczyli wychodzenia w gory o 19 kiedy sa ciezkie warunki. Dawniej nikt nie porywal sie z motyka na slonce, ale od kiedy mozna z komoreczki zadzwonic aby nas zwieziono w dol to kozakow coraz wiecej.

Zobacz również