Kamery live
prognoza pogody

„Podhalankę” i Podhalańczyków połączyła umowa

2 lutego 2018 19:26

Zacieśniają się więzi między Podhalem a stacjonującymi w Rzeszowie „Podhalańczykami”. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podpisała pierwsze w swojej historii porozumienie o współpracy z formacją wojskową. Chodzi oczywiście o 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich im. Tadeusza Boruty-Spiechowicza.

„Podhalankę” i Podhalańczyków połączyła umowa

Ks. prof. Stanisław Gulak, rektor „Podhalanki”, dowódcę 21. Brygady, płka Ryszarda Pietrasa, witał w siedzibie uczelni na Kokoszkowie jako przyjaciela z wcześniejszych lat wspólnej pracy. Pułkownik też zwracał się do rektora „przyjacielu Stanisławie”.

Dowódcę „najelegantszego wojska w Polsce” dumą napawało natomiast spełnienie trudnego, ale zaszczytnego obowiązku połączenia dwóch regionów jakże ważnych w dzisiejszej rzeczywistości dla Polski: Podhala i Podkarpacia.

– 25 lat temu, po kolejnej reorganizacji sił zbrojnych, ulokowano ten związek taktyczny na Podkarpaciu. Tym trudniejsza jest moja rola, żeby Podhale łączyć z Podkarpaciem – mówił pułkownik Pietras.

Wspominając postaci patrona 21. Brygady – urodzonego w Zakopanem gen. Tadeusza Boruty-Spiechowicza oraz twórcy formacji strzelców podhalańskich – białodunajczanina gen. Andrzeja Galicy – dowódca 21. Brygady za największe wyzwanie poczytuje sobie scalanie i kontynuowanie pięknej tradycji jednostek górskich.

– Jest to wydarzenie, które, wydaje mi się, przede wszystkim dotknie życia studentów na co dzień, jeśli chodzi możliwości odbywania praktyk przez studentów kierunku, który chcemy tworzyć – „bezpieczeństwo narodowe”; także innych studentów, którzy interesują się wojskowością, chcą poznawać tradycje polskiego wojska; którzy są świadomymi patriotami – prognozował efekty porozumienia dr Krzysztof Trochimiuk, prorektor ds. nauki i współpracy.

Podhalańska Wyższa zaangażowała się też w pilotażowy program Legii Akademickiej, a dla jej funkcjonowania sojusz z formacją wojskową będzie bardzo cenny. Legia Akademicka, polegająca na edukacji wojskowej studentów-ochotników to – przypomnijmy – wspólny projekt ministerstw obrony narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

– Szkolimy już od początku stycznia dwie grupy studentów – informował Janusz Kurzyna, kanclerz PPWSZ. – Zaangażowanie ich i zainteresowanie problematyką jest bardzo duże. Mam nadzieję, że z końcem marca zakończą oni szkolenie teoretyczne i zaliczą tę część. Drugą część – już po stronie administracji wojskowej i jednostek wytypowanych przez dowództwo generalne – będą realizować w ramach ćwiczeń wojskowych i tam zdobywać szlify żołnierza rezerwy, łącznie ze stopniem kaprala podchorążego.

Podpisane właśnie porozumienie otwiera szanse zbliżenia się studentów do żołnierzy Wojska Polskiego. Swoich podwładnych – żołnierzy z Podhala i Podkarpacia – dowódca 21. Brygady szanuje jako ludzi o wysokim i szczerym poczuciu patriotyzmu.

– Człowiek z Małopolski i góral nizinny, który dostąpił zaszczytu pracy w tych regionach – na Podhalu i Podkarpaciu – prezentuje inną formę patriotyzmu niż w Polsce centralnej. To jest patriotyzm szczery – stwierdził płk Pietras.

W 9-ciu jednostkach 21. Brygady służą ludzie, którym zależy na służbie w tym terenie. Podpisane między uczelnią a „Podhalańczykami” porozumienie z pewnością będzie przyczyniało się do intelektualnego rozwoju żołnierzy.

– Każde przedsięwzięcie, które gwarantuje wyjście z kancelarii, z budynku, za bramy koszar – już jest nauką czegokolwiek – kontynuował dowódca.

Wybrana jednostka 21. Brygady przyjmie natomiast u siebie studentów, którzy zgłosili akces do Ligi Akademickiej. W lipcu i sierpniu przewinie się przez nią dwa razy po 500 uczestników Ligi.

– Ten szczery patriotyzm łączy się doskonale z wartościami prezentowanymi tutaj: na Podhalu czy na Podkarpaciu – puentował ks. rektor. – On z tych tradycji się wywodzi. Dlatego jest tak ważnym elementem naszej kultury, nieustannego wzrostu ku dobru, ku służbie dla Ojczyzny, dla narodu, dla wartości, dla wychowania i mam nadzieję, że to w tym kierunku pójdzie.

os 02.02.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również