Kamery live
prognoza pogody

„Podhalanka” – w pilotażowym programie Legii Akademickiej

27 listopada 2017 06:29

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest jedną z siedmiu uczelni w Małopolsce i 59 uczelni w kraju, które objął pilotażowy program dwóch ministerstw. Dla zainteresowanych studentów Legia Akademicka to szansa na przygodę z wojskowością i obronnością kraju, także zdobycia nawet stopnia oficera rezerwy. Informacyjny event w „Podhalance”, z udziałem żołnierzy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej w Krakowie, spotkał się ze sporym zainteresowaniem studiującej młodzieży z różnych kierunków.

„Podhalanka” – w pilotażowym programie Legii Akademickiej

Rozłożony w holu „Podhalanki” wojskowy sprzęt, elementy uzbrojenia – niezawodnie przyciągały uwagę. Wielu młodych nie mogło się oprzeć pokusie chwycenia w rękę karabinu. Przeznaczenie innych urządzeń żołnierze z 6. Brygady cierpliwie wyjaśniali studentom, którzy wysypali się z wykładowej sali, wypytawszy już przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej o wszystko, co ich interesowało. A promotorzy pilotażowego programu reklamowali go hasłami: Patriotyzm – Przygoda – Pasja. Partnerem MON-u w tym programie jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Legia Akademicka – nazwą nawiązująca do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11. listopada 1918 roku, z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich – to dla studentów szansa na zdobycie wiedzy wojskowej i z dziedziny obronności; opanowanie umiejętności praktycznych i sprawdzenie się warunkach poligonowych.

30 godzin wykładów na uczelniach to teoretyczne przygotowanie studentów do zdobycia stopni szeregowego i podoficera rezerwy. Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik będzie mógł złożyć wniosek do organów wojskowych i otrzymać kartę powołania na ćwiczenia wojskowe.

Wtedy czeka go 42-dniowa część praktyczna, prowadzona w 13 jednostkach i centrach szkolenia wojskowego, podczas przyszłorocznych wakacji. Pierwszych 21 dni pozwoli wyszkolić się do stopnia szeregowego rezerwy. Po takim szkoleniu student będzie mógł złożyć przysięgę wojskową, poszerzając możliwości współpracy z Siłami Zbrojnymi RP. Kolejnych 21 dni, poświęconych na wyszkolenie podoficerów rezerwy, zakończy się egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy. Co ważne – za każdy dzień szkolenia poligonowego student – ochotnik, tak jak każdy szeregowy, otrzyma żołd w wysokości 91 zł 20 gr. Program zakłada, że studenci, którzy ukończą kurs przygotowujący do egzaminu na oficera z wynikiem pozytywnym, po uzyskaniu wyższego wykształcenia zostaną skierowani do wyższej uczelni wojskowej na egzamin oficerski. Tym sposobem, w trakcie studiów, nie przerywając nauki, ochotnicy mogą przygotować się do egzaminu oficerskiego i wojskowa kariera będzie stała przed nimi otworem.

Udział w pilotażowym programie zadeklarowało już ponad 100 wykładowców. Grzegorz Matyasik – doradca Ministra Obrony Narodowej, mówi o ok. 5 tysiącach studentów w całej Polsce, poważnie zainteresowanych przystąpieniem do Legii Akademickiej. W samej „Podhalance” wstępne zainteresowanie wykazało ok. 150 studentów. Wielu wskazuje na motywacje patriotyczne lub uważa to za potrzebę wynikającą z różnego rodzaju zagrożeń. Niektórzy liczą jeszcze na poligonową przygodę i szansę przeżycia jej w gronie podobnie myślących przyjaciół.

A „Podhalanka” – trudno, by nie znalazła się w gronie uczelni objętych wojskowym programem, skoro od dwóch kadencji jej rektorzy – najpierw dr Iwon Grys, a teraz ks. dr hab. Stanisław Gulak – są w randze pułkowników.

/asz

NT24TV 27.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również