Kamery live
prognoza pogody

Podhalanie na obchodach 83. rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz

14 czerwca 2023 22:52

Dziś mija 83. rocznica I transportu Polaków do KL Auschwitz. Przedstawiciele z terenu Podhala, jak co roku wzięli udział w głównych obchodach tragicznej rocznicy. 

Podhalanie na obchodach 83. rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz

Relacja pana Sebastiana Śmietany:

“Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony przez Niemców dla Polaków. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem.

Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy. W I transporcie do KL Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu Podhalan.

Wielu z nich trafiło najpierw do Palace, gdzie po licznych torturach zostali wywiezieni do więzienia w Tarnowie, a stamtąd do piekła na ziemi – niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.   

W tym dniu obchodziliśmy 83. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz. To właśnie w tym dniu zostały upamiętnione polskie ofiary niemieckich zbrodni.   

Niestety jak co roku wejście na teren Muzeum Auschwitz możliwe było tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Jak co roku przed wejściem na teren Muzeum Auschwitz napotykamy na bramki i ochroniarzy. Na chwilę obecną możemy już wchodzić z biało czerwonymi flagami.    Jak co roku od kilku lat rozpalamy biało czerwone znicze w kształcie kotwicy – Polski Walczącej. Jak co roku czekamy z utęsknieniem na Mszę Świętą, która nie jest już odprawiana pod blokiem 11 od 2015 roku…    

Czy Msza Święta może podzielić ludzi w Państwowym Muzeum Auschwitz Birkenau? Według niektórych hierarchów kościoła…owszem. Czy Jezus Chrystus, który jest obecny we Mszy Świętej może podzielić ludzi?       

Quo vadis, Ecclesia?  

PS.  Z podziękowaniami dla Pana Rafała Sikory, producenta zniczy z Nowego Targu oraz za ekspresową likwidację szkody pojazdu Panu Bohdanowi z serwisu samochodowego, dzięki któremu mogliśmy dotrzeć na czas.”

mat. nadesłane – dziękujemy!

os 14.06.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również